لباسی که بجای شما راه می رود

محققان لباس هوشمندی ساخته اند که می تواند ۲۳ درصد از انرژی انسان هنگام راه رفتن را ذخیره کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پاپ ساینس، سال گذشته پروژه ای با حمایت مالی ارتش آمریکا برای ساخت یک لباس هوشمند  طراحی شد تا به وسیله آن سربازان بتوانند بارهای سنگین را جابه جا کنند.
اکنون یک تحقیق جدید نشان داد، این لباس هوشمند تا می تواند مقداری از انرژی بدن انسان  هنگام فعالیت نیز را ذخیره کند. نتایج انتشاریافته این تحقیق نشان می دهد پیاده روی با این لباس ۲۳ درصد در انرژی فرد صرفه جویی می کند. در حقیقت این لباس نوعی پشتیبانی و کمک برای زانوها و عضلات پاها فراهم می کند.

شیوه کارکرد آن نیز جالب است. هنگامیکه لباس هوشمند حرکت راه رفتن را ردیابی کند، فعال می شود. جالب آنکه مهندسان دانشگاه هاروراد از پارچه برای تولید این لباس استفاده کردند. به همین دلیل کوهنوردان و امدادگران می توانند به راحتی از این لباس استفاده کنند.


عضلات پاها و مفاصل زانو هنگام راه رفتن ۸۰ درصد نیروی تولید شده توسط مفاصل پا را تامین می کنند. به همین دلیل بدن احساس خستگی می دهد و قدرت مانور و عملکرد آن به شدت کاهش می یابد.   در چنین وضعیتی خطر جراحات افزایش می یابد.  برندن کوینلیوان یکی از فارغ التحصیلان که مشغول فعالیت در این پروژه است می گوید: مطالعات دیگر نشان می دهند  می توان انرژی را بین زانو و مفاصل دیگر انتقال داد.

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال