برگزاری مجمع عمومی انجمن علمی فرش ایران

مجمع عمومی انجمن علمی فرش ایران با حضور علاقه‌مندان به حوزه فرش دستباف برگزار گردید.

مجمع عمومی انجمن علمی فرش ایران (نوبت دوم) با حضور علاقه‌مندان به حوزه فرش دست باف روز دوشنبه 16 بهمن در شرکت فرش ایران (میدان تجریش، ابتدای خیابان ولیعصر) برگزار گردید. در ابتدای این جلسه آقای دکتر حسین بیدآبادی از فعالین قدیمی حوزه فرش دست‌باف و آقای دکتر شاهین کاظمی نایب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران، نقطه نظرات خود را در حوزه جایگاه فرش دست باف ایرانی در بازارهای جهانی به خصوص وضعیت نمایشگاه دموتکس هانفور آلمان مطرح نمودند.


مواردی مانند کاهش حضور تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دست‌باف در نمایشگاه‌های بین المللی، عدم برند سازی، بی‌توجهی به تغییرات جاری در حوزه دکوراسیون داخلی، عدم بهره‌گیری از طراحان داخلی، عدم همکاری و تعامل بین جامعه فرش دست‌باف و صنایع نساجی (تولیدکنندگان کفپوش‌های ماشینی نظیر فرش ماشینی و موکت و همچنین منسوجات خانگی)، تحریم‌های داخلی و خارجی و ... مهمترین موضوعاتی بودند که در این نشست مطرح گردیدند. در جمع بندی صحبت ها عنوان گردید که تولید کنندگان فرش دست باف باید به این امر مهم واقف باشند که همکاری و رقابت توامان نقش هم‌افزایی دارد و در بازارهای بین‌المللی زیر یک عنوان کلی و کارسازی برای رقبای داخلی می تواند نقش ایران را در این عرصه پررنگ‌تر نموده و نقش رقبای خارجی را کم‌رنگ نماید.

باتوجه به موانع و مشکلات حضور خریداران بین المللی در ایران و هزینه های جاری برای بازاریابی و دعوت از آنها، یکی از اولین قدم ها در این راه می تواند برگزاری همزمان نمایشگاه فرش دست باف و فرش ماشینی تهران به صورت مجزا و مستقل در دو بخش غربی و شرقی نمایشگاه بین المللی تهران باشد، که البته در نمایشگاه دموتکس و سایر نمایشگاه های تخصصی کفپوش ها در دنیا همیشه همه انواع کفپوش ها اعم از دستی و ماشینی در سالن های مجزا ولی به صورت همزمان به نمایش در می آیند.
شایان ذکر است که نمایشگاه دموتکس خاورمیانه، در ابتدای اردیبهشت سال آینده به میزبانی شهر دبی در مرکز تجارت جهانی این شهر برگزار می گردد و شرکتهای ایرانی در هر دو حوزه فرش ماشینی و فرش دست باف حضور قابل توجهی در این نمایشگاه دارند.

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال