مظاهری: موتور تولید نقدینگی کماکان کار می‌کند

تعداد بازدید : 34
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۳۱

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت: موتور تولید نقدینگی کماکان کار می‌کند و دولت برای تامین نیازهای بودجه هیچ فکر مشخص و معنی‌داری غیر از چاپ پول ندارد.

طهماسب مظاهری با بیان اینکه بانک مرکزی روزهای سختی را سپری می‌کند، اظهار کرد: حقیقت آن است که بانک مرکزی سخت‌ترین روزهای خود را در دوران پس از انقلاب سپری می‌کند زیرا موتور تولید نقدینگی کماکان کار می‌کند و دولت برای تامین نیازهای بودجه هیچ فکر مشخص و معنی‌داری غیر از چاپ پول ندارد.

 

به گزارش تسنیم،  رییس کل اسبق بانک مرکزی درباره دیگر دلایل وضعیت موجود بازار ارز اظهار کرد: دولت برای تامین نقدینگی خود و رفع نیازهای بودجه‌ای، نیم‌نگاهی به بازار سرمایه کرده که البته خیلی خطرناک است و اگر دولت این کار را ادامه دهد، از قرض گرفتن از بانک مرکزی خطرناک‌تر است زیرا هم شاهد رشد نقدینگی خواهیم بود و هم باعث آسیب رسیدن به اعتماد مردم به بازار سرمایه خواهد شد.

 

وی خطاب به دولت توصیه کرد: نقطه شروع همه اصلاحات در نظام اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و رییس‌جمهور است که برای تامین نیازهای دولت تدبیری غیر از آنچه در این هفت سال دنبال کردند، بیندیشند.

 

مظاهری افزود: رییس کل بانک مرکزی آمادگی دارد اقدامات اصلاحی را انجام دهد و برای این کار، باید بانک مرکزی را به حال خود بگذارند و اگر این کار انجام شود، بازار ارز یک آرامشی خواهد داشت. البته وقتی از آرامش بازار ارز سخن می‌گوییم، به این معنی نیست که قیمت ارز ثابت بماند بلکه شاهد تغییر با شیب ملایم و از همه مهم‌تر پیش‌بینی‌پذیر برای فعالان اقتصادی خواهیم بود.

 

مظاهری تصریح کرد: توصیه‌ام به رییس‌جمهور، معاون اول و سازمان برنامه و بودجه این است که برای آنکه نام نیکی از خودشان به جای بگذارند، فشار اداری و مدیریتی به رییس کل بانک مرکزی نیاورند تا مجبور نشود خارج از توان خود کاری انجام دهد.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال