اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: افت ۲۷ درصدی تجارت جهانی

تعداد بازدید : 47
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۸

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ و زیر سایه کرونا پرداخته و اعلام کرده میزان تجارت در فصل دوم سال جاری میلادی ۲۷ درصد کاهش خواهد یافت.

پس از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، ارزش تجارت کالایی دنیا در فصل نخست سال ۲۰۲۰ با کاهش سه درصدی روبه‌رو شده است.

 

همچنین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این روند با شدت بیشتری در فصل دوم سال ۲۰۲۰ نیز ادامه پیدا کند و به این ترتیب، با کاهش ۲۷ درصدی تجارت جهانی در فصل دوم مواجه خواهیم شد. این در حالی است که حجم تجارت جهانی تنها یک درصد کاهش خواهد یافت که نشان‌دهنده افت ارزشی کالاها در تجارت بین‌المللی است.


به گزارش اتاق بازرگانی تهران،  با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا به کاهش کم‌سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی منجر شده، قیمت نهایی کالاهای اساسی در سطح تجارت بین‌الملل نیز به شدت افت کرده است. بر اساس گزارش‌ها، قیمت کالاهای اساسی در ماه مارس کاهش ۲۰ درصدی پیدا کرده که در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

 

در بحران مالی کشورهای غربی در سال ۲۰۰۸ نیز قیمت کالاهای اساسی تنها حدود ۱۸ درصد افت کرده بود.این کاهش قیمت، تاثیر خود را بر بازار کالاهای اساسی صادرشده از سوی کشورهای در حال توسعه نیز نشان داده است.

 

ارزش کالاهای اساسی صادر شده از سوی این کشورها در ژانویه ۲/۱ درصد، در فوریه ۵/۸ درصد و در ماه مارس ۴/۲۰ درصد کاهش یافته است.

 

برآوردها نشان می‌دهد که در سومین ماه از سال جاری میلادی، قیمت نفت با افت ۳۳ درصدی مواجه شده که کاهش قیمت سوخت اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار روی آن بوده است. این در حالی است که قیمت مواد معدنی، فلزات، مواد غذایی و مواد اولیه کشاورزی تنها چهار درصد کاهش یافته است.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال