پرداخت وام کرونایی بنگاه‌ها از اول خرداد

تعداد بازدید : 6
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۳۱

بر اساس اعلام وزارت کار برای پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از ویروس کرونا، مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که پرداخت آن به بنگاه‌ها از اوایل خرداد آغاز خواهد شد.

ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا از روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در سامانه کارا آغاز شده و کارفرمایان می‌توانند در صورت تمایل به دریافت این تسهیلات به این سامانه مراجعه کنند.


به گزارش ایبنا،  فرآیند ثبت‌نام از متقاضیان با ورود کدملی آغاز شده و سپس از آنها اطلاعات فهرست تامین اجتماعی درخواست می‌شود.


به گفته علاالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار، بنگاه‌های مشمول دریافت وام کرونایی، ۱۳ رسته شغلی هستند که اسامی آنها به تازگی از سوی بانک مرکزی به‌روزرسانی شده است. این بنگاه‌ها به شدت از شیوع کرونا آسیب دیده‌اند و از سوی دیگر برخی از مشاغل نیز از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و بالاجبار تعطیل شده‌اند. این بنگاه‌ها حمایت‌های بیشتری نسبت به بنگاه‌هایی که تعطیل نبوده‌اند، خواهند گرفت.


«مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها»؛ «مراکز مربوط با گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین راهی، موزه‌ها و زائرسراها»؛ «حمل و نقل عمومی، مسافربرون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای و ریلی و دریایی»؛ «دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و زیارتی»؛ «تولید و توزیع پوشاک»، «تولید و توزیع کیف و کفش»؛ «مراکز توزیع آجیل، خشکبار قنادی، بستنی و آبمیوه»؛ «مراکز باشگاه‎ها، مجتمع‌های ورزشی و تفریحی»؛ «مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای»؛ «مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی»؛ «آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه» و «موسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی و آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند»، این رسته‌های شغلی را شامل می‌شوند.


حدود سه میلیون شاغل بیمه شده در این یک میلیون واحد اقتصادی آسیب‌دیده مشغول به کار بوده‌اند که در صورت تأیید، اطلاعات به بانکی که خود متقاضی در سامانه ثبت کرده است، ارسال می‌شود.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال