رییس اتاق بازرگانی ایران: درباره صادرات بیشتر از عمل، حرف می‌زنیم

تعداد بازدید : 12
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۲

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان این مطلب گفت: در مورد صادرات، امروز در کشور بسیار حرف زده می‌شود اما در عمل منتهی به نتیجه بسیار کم است. این در حالی است که تقدیر از فعالان اقتصادی باید در عمل و نه در حرف انجام شود.

 

غلامحسین شافعی ادامه داد: در شرایطی که خود دولتمردان نام آن را جنگ اقتصادی گذاشته‌اند، مبارزان اقتصادی باید با پشتیبانی کامل حرکت کنند اما در این شرایط در برخی موارد حتی به این رزمندگان پشت پا هم زده می‌شود و این نمی‌تواند شرایط جنگ را به صورت امیدوارانه‌ای به صحنه عمل بیاورد.

 

به گزارش جهان صنعت، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: به نظر من در مسائل اقتصادی یکی از مشکلات این است که به عنوان مثال در صادرات سازمان‌های مداخله‌گر بسیاری که شاید از ۲۰ سازمان فراتر برود وجود دارند که این شرایط در هیچ جای دنیا وجود ندارد و هر کدام از این سازمان‌ها به دنبال کار خود است. در واقع در کشور ما یک سخنگو و تصمیم‌گیر واحد وجود ندارد و با این شرایط همین مقدار صادرات هم خیلی زیاد است.


شافعی اضافه کرد: بارها اعلام کردیم که سازمان توسعه تجارت تجدید ساختار دهد و متولی صادرات این سازمان باشد چرا که با این همه ناهماهنگی نمی‌توان آینده روشنی را برای صادرات ایجاد کرد. درست است که اکنون آمار مثبتی داده می‌شود اما در نظر بگیرید که این آمار می‌توانست چندین برابر باشد.

 

وی در خصوص ضعف تجاری ما در مقایسه با همسایگان خاطرنشان کرد: با هیچ‌کدام از همسایگان‌مان‌ از نظر صادرات قابل مقایسه نیستیم و همواره عقب هستیم در حالی که هر چه زودتر باید اشکالات را پیدا و حل کنیم. اگر قاعده‌گذاری اصلاح نشود هیچ مشکلی درست نمی‌شود و مشکلات پابرجا خواهد ماند.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: در خصوص صندوق ضمانت صادرات به ویژه در شرایط کنونی که ریسک‌پذیری صادرات بالاست، با تلاش فعالان حوزه تجارت در نهایت موافقت شد تا سرمایه صندوق ضمانت صادرات ۵۰۰ میلیون دلار باشد که باز هم در مقابل دیگران بسیار کم است. اما به تازگی با کمال تاسف شنیدم که در کمیسیون تلفیق مانع این قضیه شدند. در حالی که این نشان‌دهنده همان مساله است که در مورد صادرات شعار زیاد است اما عمل وجود ندارد.

 

شافعی افزود: اگر صادرات در این شرایط تنها مسیری است که می‌تواند به کشور در مسائل ارزی کمک کند چرا این اتفاق می‌افتد؟ از نمایندگان مجلس خواهش می‌کنیم شرایط کشور را درک کنند.


مشوق نمی‌خواهیم!


وی در خصوص لزوم حل مشکلات مرزها نیز گفت: ما اصلا مشوق نمی‌خواهیم. حداقل کاری کنیم که کامیون‌های ما ۲۰ روز پشت مرز دوغارون نخوابند و هزینه‌های پیش‌بینی نشده به ما تحمیل نشود. این مساله برای امروز و دیروز هم نیست. عدم هماهنگی در مرزها در کشور ما غوغا می‌کند و زیان آن را تجارت کشور و فعالان اقتصادی می‌دهند.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: بنادر، جاده‌ها و مسیرهای ریلی ما هر سه مشکل دارند. ما یک جاده ترانزیتی از مشهد به سرخس داریم که واقعا کوره‌راه است. این مشکلات باید درست شود. اگر به این مسائل نرسیم همین مقدار تجارتی هم که داریم توسط رقبا از ما گرفته می‌شود.


شافعی افزود: کشورهای اوراسیا چگونه به ما اعتماد کنند که اگر در لیست کالاهای ما یک کالای خاص وجود دارد روز دیگری صادرات آن از کشور ما ممنوع یا عوارض خاصی بر آن اعمال نشود یا اگر کالایی که از آنها وارد می‌کنیم، اتفاقی در بازار داخل نافتد و واردات ما از آنها قطع نشود.


وی عنوان کرد: ما در موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد به سیاست پایدار تجاری نیاز داریم. مگر بازار دنیا به فرمان ماست که هر روز که بخواهیم بر یک کالا عوارض اعمال کنیم و روز دیگر برداریم؟ اینها نعمت‌هایی است که برای این کشور فراهم شده و ما خودمان را از آنها محروم می‌کنیم و علت آن هم نبود یک متولی است.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال