گفتگوی ویژه خبری: کلاف سردرگم صنعت نساجی ، از پنبه کاری تا پارچه بافی

تعداد بازدید : 17
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۰

حسن نیلفروش زاده، دبیرکل انجمن نساجی ایران گفت: پس از تحولات ارزی اخیر، واحد نساجی کشور به دلیل فشارهای ناشی از قاچاق، واردات بی‌رویه پوشاک و مسائل مربوط به قیمت‌گذاری کالا گرفتار شد و در حال حاضر به سختی به فعالیت ادامه می‌دهند.

 

وی افزود: سال 91 همین اتفاقات ارزی رخ داد و تبعات آن بیشتر از شش ماه طول نکشید و با وقوع برخی تحولات سیاسی و رفع تحریم‌ها، از سال‌ 92  تا 96 واردات به طور لجام گسیخته انجام شد و گرفتاری‌های بسیاری را برای واحدهای نساجی به وجود آورد.

دبیرکل انجمن صنایع نساجی ایران تأکید کرد:  امکان تولید پنبه در سطح متوسط و قابل قبولی در کشور با توجه به شرایط آب و هوایی ایران وجود دارد منتها قیمت تمام شده و کیفیت آن باید با صنایع سازگاری داشته باشد. خوشبختانه امسال وضعیت کاشت پنبه نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است اما این روند باید تداوم پیدا کند زیرا نیاز واحدهای نساجی به پنبه بالغ بر 150 هزار تن است در حالی‌که امسال میزان تولید پنبه کشور 65 هزار تن بود و با ایجاد محدودیت در واردات، کارخانه‌های نساجی قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود.  

 

افزایش قیمت ارز زمینه رشد صنعت نساجی را فراهم کرده است

 

افسانه محرابی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد پوشاک مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود، اظهار داشت: برای ریسندگی الیاف پنبه امسال ۱۲ واحد ساخته می‌شود که تا کنون هشت واحد به بهره برداری رسیده است و چهار واحد نیز تا پایان سال به چرخه تولید وارد می‌شود. همچنین امسال به ظرفیت تولید نخ‌های سیستم پنبه‌ای ۵۰ هزار تن اضافه می‌شود.

 

وی گفت: در دو سال اخیر روند رو به رشد در صنعت نساجی به دلیل افزایش قیمت ارز و ممنوعیت واردات و حمایت از بخش تولید داشته ایم.

 

محرابی افزود: امسال ۶۰ هزار تن پنبه در داخل تولید می‌شود در حالی که به ۸۰ هزار تن پنبه نیاز داریم و نمی‌توانیم در واردات پنبه ممنوعیت داشته باشیم. در نخ‌های پلی استر به واردات نیاز نداریم و در حال تکمیل دستورالعمل واردات پوشاک برای محدود کردن بیش از پیش قاچاق هستیم.

 

مدیرکل صنایع نساجی وزارت صمت با بیان اینکه بر تأمین مواد اولیه و قیمت‌ها در چرخه تولید پوشاک نظارت داریم، افزود: شناسه دار کردن تولیدات پوشاک برای مقابله با قاچاق در حال انجام است و از تولید کنندگان می‌خواهیم به این طرح بپیوندند.

 

محرابی اظهار داشت: کارگروه نخ برای نظارت و مدیریت واردات ایجاد شده است و تعرفه‌های واردات نخ؛ تعرفه‌های خوبی است.

 

واردات از هند، صنعت نخ کشور را از بین برده است

 

مجتبی صمیمی کارشناس اقتصادی حوزه صنعت و تولید نیز در این برنامه با بیان اینکه واردات در زمان تولید، صنعت داخلی را نابود می‌کند، گفت: به واردات پنبه نیاز داریم اما روش و مدیریت واردات، مهم است.

 

وی افزود: اردیبهشت امسال از ازبکستان پنبه با نرخ ۳۴ هزار تومان وارد شد و برخی صنایع نساجی با این قیمت پنبه را تهیه کردند اما با ادامه یافتن واردات پنبه از هند قیمت این محصول به ۲۸ هزار تومان کاهش یافت.

 

صمیمی گفت: با توجه به اینکه برخی صنایع پنبه را با نرخ ۳۴ هزار تومان خریده بودند قیمت تمام شده نخ برای آنها ۴۰ هزار تومان شد اما برخی دیگر از صنایع نساجی نخ را با قیمت پایین‌تری تولید کردند که این موجب ضرر به برخی صنایع نساجی شد.

 

وی افزود: از کشور هند نخ وارد می‌کنیم و صنعت نخ کشور را از بین می بریم و تولید پوشاک را نیز با واردات پوشاک دچار آسیب می‌کنیم. صنعت نساجی ایران به دلیل واردات نخ، پوشاک و پارچه در حال از بین رفتن است. در حالی که پنبه در دنیا محصول راهبردی است اما این محصول اهمیت راهبردی خود را در کشورمان از دست داده است.

 

صمیمی اضافه کرد: در سال‌های گذشته پنبه ایران به کشورهای اروپایی صادر می‌شد اما اکنون به وارد کننده این محصول از کشورهای هند و ازبکستان تبدیل شده ایم.

 

برای دولت، تولید پنبه در داخل مهم نبود

 

ابراهیم هزارجریبی - مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی-  گفت: پنبه‌ به‌عنوان یکی از محصولات راهبردی صنعت محسوب می‌شود و در گذشته‌های دور، حجم تولید پنبه بسیار قابل توجه و مطلوب بود اما از دهه 80 به بعد، سیر نزولی تولید پنبه در ایران آغاز شد که عوامل متعددی مانند دشواری کشت پنبه، افت شدید قیمت پنبه داخلی و کاشت محصولات رقیب مانند کشت برنج ، صیفی‌جات و ... در برخی استان‌ها، باعث خروج پنبه از عرصه رقابت و کاهش مزیت‌های کشت آن شد.

 

وی گفت: ‌در سال‌های گذشته موضوع پنبه روی میز تصمیم‌گیران دولت قرار نداشت و به دلیل صرفه اقتصادی واردات، کشت پنبه در حاشیه قرار گرفت اما در حال حاضر با توجه به تعادل نسبی نرخ ارز و دشواری واردات پنبه از سایر کشورها شاهد رونق تولید داخلی پنبه هستیم.

 

به گفته مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در برنامه اقتصاد مقاومتی، پنبه را در کنار سایر محصولات استراتژیک مانند گندم، روغن و شکر مدنظر قرار دارد.

 

هزارجریبی اذعان داشت: در مقایسه با سال گذشته با افزایش ۴۰ درصدی کشت پنبه روبرو هستیم و امیدوارم حمایت‌های‌ دولت برای افزایش کشت پنبه پایدار و مستمر باشد.  

 

وی با بیان این مطلب که وزارت جهاد کشاورزی دخالتی در حوزه واردات نخ ندارد، به برگزاری جلسه با  وزیر صنعت در مورد پنبه اشاره کرد که طی آن ایجاد چرخه کامل تولید پوشاک در کشور تأکید شده است.   

 

تولید پنبه رو به بهبود است

 

اسدالله پاک سرشت -رئیس هیئت مدیره صندوق پنبه ایران- گفت: دلایل کاهش تولید پنبه کم‌توجهی به قیمت و محصول دهی کم بذر داخلی بوده که البته رو به بهبود است.

 

وی علت وابستگی به پنبه‌های وارداتی (به خصوص طی 15 سال اخیر) را در مواردی مانند کم‌توجهی به قیمت‌گذاری و قدرت محصول دهی پایین بذر داخلی دانست که البته در چند سال اخیر رو به بهبود است. همچنین با واردات دو نوع بذر پر تولید خارجی ، شاهد افزایش تولید پنبه در هکتار هستیم.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال