رئیس اتاق ایران در نشست هیات نمایندگان اتاق مشهد بخشی از معافیت‌ها، عدالت مالیاتی را به چالش کشیده است

تعداد بازدید : 31
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۳

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد، بار دیگر لایحه بودجه 99 را رؤیایی توصیف کرد و افزایش درآمدهای مالیاتی را یکی از مسائل بحث‌برانگیز در این لایحه برشمرد. او با تأکید بر اینکه رشد درآمدهای مالیاتی باید از محل حذف معافیت‌های غیرموجه و جلوگیری از فرار مالیاتی افزایش یابد، بخشی از معافیت‌های مالیاتی را ناقض عدالت مالیاتی عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: فعالان اقتصادی در خصوص بودجه سال آینده کشور، نگرانی‌هایی جدی دارند. بسیاری از زوایای لایحه‌ای که دولت به همین منظور ارائه داده، با ابهام روبه‌روست و یکی از دغدغه‌های جدی در این حوزه نیز متوجه درآمدهای مالیاتی است.

غلامحسین شافعی در چهاردهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد که با حضور مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان رضوی برگزار شد، بار دیگر لایحه بودجه 1399 را «رؤیایی» توصیف کرد و افزود: رشد 25 درصدی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده، این سؤال را ایجاد می‌کند که در شرایط موجود اقتصادی منابع تأمین این درآمدها چه خواهد بود؟

شافعی ادامه داد: ما نیز در بخش خصوصی اعتقاد داریم که مالیات‌ها به‌عنوان درآمد پایدار باید سهم عمده‌ای در اقتصاد کشور داشته باشند؛ اما این مسئله نباید به فشار مضاعفی برای بخش‌های شفاف اقتصاد بدل شود. رشد پایه‌ها، حذف معافیت‌ها و مهار فرارهای مالیاتی می‌تواند بخشی از این افزایش را جبران کند.

او نسبت به سهم خراسان رضوی از درآمدهای مالیاتی کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: در خطه‌ای که عمده بار اقتصاد بر دوش بخش خصوصی است، چنین رشدی قطعاً فشار را بر بخش‌های شناسنامه‌دار افزون می‌کند.

به گفته شافعی، بحث بازنگری در سهم درآمد مالیاتی خراسان رضوی به‌دفعات و از مراجع مختلف پیگیری شده و به‌رغم وعده‌های مکرر مسئولان، تغییری پیدا نکرده است.

رئیس اتاق ایران تأکید کرد: معتقدیم که بخشی از معافیت‌های مالیاتی، عدالت در این بخش را به چالش کشیده است؛ ازاین‌رو اتاق بازرگانی و تشکل‌های فعال اقتصادی باید همت کرده و پیگیری‌های مؤثری را در خصوص معافیت‌های مالیاتی صورت دهند.

او توضیح داد: یک واحد تولیدی به‌رغم وابستگی به یک نهاد یا سازمان، از مالیات معاف می‌شود اما واحد مشابهی که بخش خصوصی متولی آن است باید در همان شرایط دست به تولید بزند، رقابت کند و مالیات بپردازد پس طبیعتاً قیمت تمام‌شده کالای او به‌مراتب بیشتر است و کلیت این شرایط با عدالت مالیاتی در تضاد قرار دارد.

شافعی به پیگیری‌های مستمر پارلمان بخش خصوصی در موضوع مالیات ارزش‌افزوده نیز اشاره کرد و گفت: جلسات بسیاری در همین رابطه با حضور مسئولان، نمایندگان و صاحب‌نظران این حوزه برگزار کردیم تا لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده به سامانی برسد. پیگیری‌های ما از مجلس همچنان تداوم دارد و امیدواریم روند بررسی و تصویب این لایحه قانونی با سرعت بیشتری محقق شود.

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال