با صنعت نساجی میتوان اقتصاد استان را رونق بخشید‎

تعداد بازدید : 1527
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۱۸

علی کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: صنعت نساجی از قدیمی‌ترین صنایع موجود در جهان است و قدمت بسیار طولانی دارد و

تاثیری که در پیشرفت صنعت و اقتصاد دنیا گذاشته و خواهد گذاشت اهمیت این صنعت را بیان می‌کند، به گونه‌ای که این صنعت به‌عنوان یک صنعت پایه شناخته می‌شود.
 
این مسئول ادامه داد: سرمایه‌گذاری در صنعت نساجی دارای مزایای بسیاری است و این صنعت ارزش‌افزوده به نسبت بالایی تولید می‎کند و نسبت به سرمایه‌گذاری که در آن می‌شود اشتغال نسبتا بالایی را ایجاد می‌کند و در صورت تمرکز بر صادرات، ارزآوری مطلوبی دارد و همین مزایا باعث شده اکثر کشورهای در راه توسعه که اکثرا فاقد منابع معدنی و نفت و گاز نیز هستند، جهت ارتقا و رونق اقتصاد خود به سرمایه‌گذاری در این صنعت روی می‌آورند و کشور ترکیه با درآمد چند ده میلیاردی از پوشاک، منسوجات و محصولات چرم دارد که بی‌شک این صنعت سهم عمده‌ای در قرار گرفتن این کشور در بین 20 اقتصاد بزرگ دنیا دارد.
 
کلانتری تصریح کرد: بر اساس گزارش دفتر مطالعات آماری و راهبردی انجمن صنایع نساجی نیاز کشور در حال حاضر در حدود 9 میلیارد دلار به انواع محصولات نساجی است که در بهترین شرایط حداکثر توان تولید داخل 6.5 میلیارد دلار است و در زمینه پوشاک، نخ و پارچه نیاز هر فرد در کشورهای جهان سوم و توسعه به طور متوسط 20 متر طول در سال ارزیابی می‌شود.
 
وی افزود: با این مقیاس نیاز کشور با توجه به 80 میلیون نفر جمعیت کشور در حدود یک میلیارد و 600 میلیون متر خواهد بود که در بهترین شرایط 50 درصد امکان تولید در کشور وجود دارد و با تبدیل واحد طول به وزن در حدود 850 هزار تن برآورد می‌شود.
 
معاون صنایع و امور صنعتی سازمان با اشاره به سایر موارد صنعت نساجی کشور خاطرنشان کرد: نیاز کشور به کت و شلوار 2.5 میلیون دست است که فقط یک‌پنجم آن می‌توان تولید داخلی آن را به‌وجود آورد و نیز در کشور تولید در زمینه نخ پنبه و به خصوص نخ فاستونی ظریف به شدت مورد نیاز است و لوازم جانبی تولید پوشاک مانند دکمه، چسب‌های نر و ماده، زیپ در داخل تولید نمی‌شود و یا میزان تولید آن‌ها بسیار ناچیز است و اگر در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری شود می‌توان جلوی واردات را گرفت و علاوه‌بر آن اشتغال داخلی ایجاد کرد.
 
وی یادآور شد: استان زنجان نیز به‌عنوان قطب صنایع نساجی در کشور مطرح است و در زمینه تکنولوژی مورد استفاده، پس از استان اصفهان رتبه دوم را دارد. گروه نساجی و پوشاک در استان جدود 80 واحد فعال با اشتغال زایی بیش از پنج‌هزار نفر را شامل می‌‌شود و در صورت ایجاد زنجیره تکمیلی در استان، می‌توان اقتصاد استان را رونق بخشید.

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال