باسمه تعالی

بولتن شماره 28چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

1396/6/26

 

اخبارهفته:

 

1. هفته تجاری چین، سه شنبه 28 شهریور ماه در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب آغاز می شود.در آیین افتتاحیه هفته تجاری چین تفاهم نامه ای میان چین، ایران و اتاق بازرگانی تهران امضا می شود . مسئولان نمایشگاه خاطرنشان کرده اند که هدف از این نمایشگاه صرفا نمایش محصولات چینی نیست، بلکه سرمایه گذاری در کشور ایران نیز دنبال می شود. نمایشگاه تجاری چین با حضور 200 شرکت چینی و در فضایی به مساحت 5 هزار مربع برگزار می شود. در گذشته هفته تجاری چین در هشت کشور از جمله آفریقای غربی، آفریقای شرقی، کنیا و امارات نیز برگزار شده است.

 

**************************************************************************************************

 

2. معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری با اشاره به سفر رئیس کل بانک مرکزی به چین و امضای موافقتنامه میان دو کشور گفت:"امضای موافقتنامه قرارداد 10 میلیارد دلاری خط اعتباری سیتیک گروپ چین با 5 بانک ایرانی، نخستین قرارداد بزرگ ایران با چین پس از برجام است و گام بلندی در توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی میان تهران و پکن به حساب می آید".

 

**************************************************************************************************

 

3. برابر اعلام رسانه های چینی، از این هفته مردم مقیم شانگهای و در مرحله بعدی درپکن خدماتی از اینترنت دریافت می کنند که پارک خودروهای آنها را تسهیل می کند. در شرایطی که شهرهای بزرگی نظیر شانگهای و پکن در شرق و شمال چین مملو از خودرو هستند و یافتن پارکینگ و فضای پارک خودرو کار بسیار سختی محسوب می شود، نرم افزار جدیدبه مشترکان امکان می دهد جالی خالی پارک را خیلی زود از طریق تلفن های همراه خود پیدا کنند.  کاربرانی که این نرم افزار را در تلفن های خود نصب کرده باشند قادر خواهند بود در پارکینگ ها و خیابان ها خیلی زود جای خالی برای خودرو خود پیدا کنند. نرم افزار مذکور قابلیت های بالاتری هم دارد و حتی بر اساس محاسبات قبض پارکینگ ها می تواند به مشتری بگوید که چه زمانی فضای خالی برای پارک خودرو پیدا خواهد شد.

 

**************************************************************************************************

 

4. ونزوئلا از روز گذشته به طور رسمی دلار را از فعالیت ها و مبادلات نفتی خود حذف کرد و بهای نفت و سوخت خود را با واحد پول چین اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام ونزوئلا به دنبال تصمیم اخیر رئیس جمهوری این کشور مبنی بر حذف دلار از مبادلات نفتی ونزوئلا و به دنبال اعمال تحریم های جدید واشنگتن علیه کاراکاس در دستور کار قرار گرفت.
   در همین حال، وزارت نفت چین در گزارشی عنوان کرد، این شکل از اعلام بهای نفت به دنبال تصمیم ونزوئلا مبنی بر اتخاذ راهبردهای جدید برای خلاصی این کشور از استبداد دلار انجام می شود.

 

گزارش هفته:

   سیاست های اصلی برای توسعه نواحی غربی چین 


   شورای دولتی چین سیاست های مربوط به سرمایه گذاری درزمینه اکتشاف واستخراج وبهره برداری از منابع معدنی نواحی غربی را تعیین می نماید. براساس این قوانین ، زمین ها ومنابعی که دارای فراورده های کلیدی کمیاب و زیرزمینی و یا مناطق فاقد منابع کافی آب هستند، باید قبل از زمین های دیگر مورد بررسی وارزیابی قرار گیرند. مناطق دارای توسعه جغرافیایی کم و مشکلات جغرافیایی شدید نیز جزو اولویت های بازرسی وارزیابی خواهد بود. حقوق اکتشاف وبهره برداری یا بهای حق معدن که با سرمایه‏گذاری دولت در نواحی غربی مشخص شده است، می تواند به طور کامل به سرمایه دولتی و یا سرمایه موسسات معدنی انتقال یابد و یا به موسساتی که مورد تصویب دولت قرار گرفته اند، داده شود. البته انتقال این حقوق با رعایت برخی شرایط امکان پذیر است. شرکتهای دارای سرمایه دولتی می توانند برای کسب حقوق بهره برداری درمعادن سرمایه گذاری کنند و این سرمایه گذاری ها اصولاٌ از طریق موسسات دولتی و یا موسسات با سرمایه گذاری مشترک که تاسیس آنها به تصویب رسیده باشد،انجام می گیرد. شرکت ها وکسانی که خواهان اکتشاف و بهره برداری از منابع درنواحی غربی چین هستند، باید برای کاهش مالیات ویا معافیت از عوارض، پروانه بهره برداری و مجوز معدن مورد تقاضای خود را به ادارات ذی ربط بدهند و شرایط زیر را داشته باشند : 
1- بهره برداری واکتشاف نفت، گازطبیعی، ذغال سنگ، اورانیوم، مس، منابع معدنی ومنابع آب زیرزمینی وغیره. اکتشاف و جایگزینی منابع از سوی شرکت های بزرگ ومتوسط معدنی.
2- استفاده از فنآوری و روشهای جدید برای بهبود و ارتقای سطح اکتشاف وبهره برداری منابع معدنی، با این فنآوری می توان از معادن قدیمی نیز بهره برداری کرد وازمعادن با کیفیت پایین نیز منابع معدنی استخراج نمود. شرکتها وموسسات خارجی که در زمینه اکتشاف وبهره برداری منابع معدنی غیرنفتی ومنابع معدنی گاز فعالیت دارند می توانند برای دریافت مجوز معدن وحق اکتشاف برای یکسال از مالیات معاف شده ودر دوسال بعد از آن نیز تا 50 درصد کاهش عوارض و حقوق دارای امتیاز دیگر برخوردار شوند. 
3- نام این شرکت ها اگر درفهرست شرکت های خاص وتشویق شده از سوی دولت باشد، از مالیات فعالیت های معدنی برای 5 تا 10سال معاف می شوند. درزمینه شرکت های با سرمایه گذاری مشترک ، اگر طرف چینی برای کسب حق معدنکاری و اکتشاف سرمایه گذاری کند، حقوق به دست آمده قانونی خواهد بود وقسمت فرآورده معدنی منطقی برای این شرکت درنظر گرفته خواهد شد. این قیمت براساس مقررات وقوانین تعیین می شود. 
   شرکت های خارجی هم می توانند برای دریافت اسناد ومدارک اکتشاف و حق معدن کاری، تقاضاهای خود را به ادارات مربوط بدهند ومجوزهای لازم را براساس قوانین چین بدست آورند. پس از آن می توانند در این زمینه ها فعالیت داشته باشند، شرکت های خارجی ، مشترک وقراردادی مشترک وکاملاٌ با سرمایه گذاری خارجی درچین می توانند در زمینه معادن فعالیت کنند. این شرکت های خارجی می توانند مستقیماٌ برای دریافت حق معدنکاری واکتشاف درخواست بدهند و یا یک شخص حقیقی را معرفی نمایند. این شرکت های خارجی می توانند حق اکتشاف ومعدنکاری معادن متعلق به شرکت های دیگر، یا شرکت های با سرمایه گذاری مشترک را نیز بدست آورند. کسانی که خواستار حق معدنکاری هستند، باید دارای هویت شخص حقیقی باشند. اگر متقاضی یک شرکت با سرمایه گذاری مشترک چینی - خارجی، شرکت مشترک قراردادی، اداره و یا نمایندگی باشد و رسماٌ توسط ادارات صنعت وبازرگانی چین به ثبت رسیده باشد وگواهی تجارت موسسات شخصی غیرحقوقی داشته باشند، می توانند همانند متقاضیان ذی صلاح دیگر درخواست حق معدنکاری واکتشاف کنند. موسسات خارجی که درزمینه اکتشاف و معدنکاری کار می کنند باید توسط ادارات زمین شناسی و معدن شورای دولتی چین به تائید برسند و سپس گواهی واسناد لازم برای این منظور برای آنان صادر می گردد.  (ادامه دارد ....)

 

سخن هفته:

مهمترين برنامههاي آموزشی، پژوهشی چین در دهه های گذشته

 

1- برنامة مشعل :

   يكي از طرحهاي مهم دولت چين برنامه مشعل بوده است ( 1998 ) كه در قالب آن چين حدود 50 منطقه توسعه فنآوري ( High Tech ) در مناطق و نواحي ايجاد كرد و در طی این برنامه، دانشگاهها به صنعت متصل گرديد و معافيتهاي مالياتي و وامهاي تسهيلاتي براي شركتهاي بزرگ منظور گرديد . 

2- برنامه موسوم به 863 :

   اين برنامه شامل اولويتهاي استراتژيك در عرصة اقتصاد بود. این برنامه خاص، هدايت فنآوري اطلاعات، ليزر، فنآوري علوم دريايي و فضايي و بيوتكنولوژي و مواد عالي و فنآوري خودرو را شامل گرديد و تسهيلات دولتي و دستاوردهاي كشورهاي صنعتي در اين مسير تسهيل گرديد .

3- برنامه صاعقه :

       اين برنامه در واقع « توسعه روستايي » چين از طريق پيشرفت علوم و فنآوري توليد كشاورزي را از 1985 به بعد همراه با آموزش عمومي روستاييان و همگاني كردن علوم كشاورزي مكانيزه مورد هدف قرار داد .

 4- برنامه اشاعه علوم و تكنولوژي:  

     اين برنامه مبتني بر حمايت از مراكز و شركتهاي دولتي بود و توسعه علمي و فني در عرصههاي تجاري و اقتصادي را دنبال ميكرد. این برنامه ویژه، دستاوردها و تجربيات مديران آموزش ديده و چينيهاي ماوراء بحار را در اختيار مديران سنتي شركتهاي دولتي قرار ميداد . اين برنامه با حمایت دولت مرکزی و هماهنگی دسگاه های داخلی و خارجی، از سال 1980 به بعد دنبال شد .

 5- برنامه ملي توسعة اولويتهاي تحقيقات بنيادين :

     اين برنامه از سال 1997 به بعد، استراتژيهاي چند وجهي براي توسعه پژوهش و تحقيقات در علوم پايه را هدف قرار داد و به تشويق مادي و معنوي در حوزههاي اقتصاد ، انرژي و بهداشت و عرصه فنآوريهاي نو توجه نمود .

 6- برنامه توليدات جديد ملي :

    اين برنامه همپاي با گسترش همكاريهاي چين با جهان خارج ، استانداردهاي جهاني و مالكيت معنوی و فكري و ثبت اختراعات و فنآوريهاي بالا را در رأس برنامهها قرار داد .

   نتیجه عملی اجرای این برنامه ها فراهم سازی زمینه ها و زیر ساخت های توسعه ای چین بود که مدل و الگوی رشد بومی چین را فراهم آورد. این بدان معناست که مدل رشد اقتصادی چین، ترکیبی از آموزه های غربی و داشته های بومی است. اين الگو جهت دهنده تمامي برنامهها و موتور حركت اقتصاد چين گردید. در اصل، مدل پیشرفت وتوسعه چين، تركيبي از عقلانيت و نظم عقلايي و سود محور غربي، همراه با ويژگيهاي بومي و فرهنگی چين است .

    در اين مسير، اصلاحات نهادي و قانوني در بخشهاي مختلف دولتي به شكلي وسيع و همه جانبه صورت گرفت و اين اصلاحات در چارچوب مکانیزم اجرایی رشد چینی همچنان ادامه دارد. جالب آن است که جمعيت قانع، كاري، صبور، سازمان پذير و اميدوار چين ، بهمراه ساختار سراسري و پرقدرت حزبي ، امنيت اجتماعي و رواني مناسبي براي جذب سرمايههاي خارجي فراهم آورد كه زبان مسالمت آميز در سياستخارجي و سياستهاي آشتي جويانة منطقهاي هم، نقش پشتيبان ، حمایتگروهمكار در اين سياست را ايفاء نمود. با پديد آمدن چنين شرايطي، دگرديسي معناداري در مديريت، كنترل، برنامه ريزي و هدايت چين به وجود آمد و نسل نويني از مديران بخش خصوصی، در كنار قلههاي ثروت در شركتهاي بزرگ با شركاي خارجي ظهور كردند. اين مديريت جديد كه تجربه، آموزش وکارایی مديريت منابع و سرمايههاي خارجي را دارد، آرام آرام جایگزین مدیران دولتی و سنتی می شود، كه اين امر موجبات تحول در نظام نظارت و کنترل دولت بر اقتصاد را در پي خواهد داشت.