باسمه تعالی

بولتن شماره 26چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

1396/5/15

اخبار هفته:

1. قرار است روز 4 شنبه هجدهم ماه جاری جلسه ای با عنوان "شبی با سفیرچین" در اتاق بازرگانی تهران با هدف گفت و گوی رو در رو و تبادل نظر در خصوص تجارت ، مشارکت و سرمایه گذاری دو و چند جانبه با چین صورت گیرد. در این نشست که اعضای تشکل ها و هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق حضور دارند، راههای گسترش تعامل بیشتر میان بخش های خصوصی دو کشور مورد بررسی قرارخواهد گرفت.

--------------------------------------------------------------------------------

2. وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا(آسه آن) پیش از نشست این هفته خود با چین خواستار تصویب چارچوب قانونی برای رفتار طرفین در اختلافات دریای جنوبی چین شدند و فیلیپین به عنوان میزبان نشست موضع خود را مبنی بر اینکه آنها ابزار الزام آور قانونی نیاز دارند، اعلام کرد. فیلیپین، مالزی، برونئی و ویتنام در حال حاضر با پکن بر سر مالکیت بخش هایی از دریای جنوبی چین که از ذخایر انرژی سرشاری برخوردار است و سالانه چند هزار میلیا رد دلار تجارت جهانی از این پهنه آبی می گذرد، اختلاف دارند. این اختلافات روند تجارت و سرمایه گذاری در این منطقه را با تهدید روبرو کرده است.

------------------------------------------------------------------------------

3. تعداد 20 نفر از ناشنوایان ایرانی در دو کوهک شیراز کارگاه کوچکی برای ساخت جعبه های فانتزی راه اندازی کرده اند که بخشی از نیاز بازار را در ابعاد تا 60 هزار جعبه در ماه تامین می کند که موجب کاهش واردات این جعبه ها از چین شده است. گفته می شود که بخشی از این محصول به کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس هم صادر می شود.

-----------------------------------------------------------------------------

4. احداث بزرگراه دوستی میان چین و پاکستان از مسیر قره قورم در ارتفاعات منطقه آغاز شده و هدف آن متصل کردن  غرب چین به بندر گوادر پاکستان است. این مسیر شوسه بخشی از طرح یک جاده ،یک کمربند دولت چین برای دسترسی به اروپا است که بخشی از اعتبار 46 میلیارد دلاری چین برای پاکستان را شامل خواهد شد. این راه شوسه برای اتصال به اروپا باید از مسیر ایران عبور نماید تا اقتصادی باشد.

----------------------------------------------------------------------------

5. وزیر اقتصاد و دارائی شامگاه دیروز در حاشیه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران درباره اینکه گفته شده حساب بازرگانان ایرانی در چند بانک چین مسدود شده، گفت: " حساب های ایرانیان مسدود نشده است،بلکه سامانهای در چین مستقر گردیده تا تنظیم روابط تجارت خارجی بین سیستم بانکی، گمرک و مقام ناظر ارزی چین را انجام دهد".  وی از اعزام هیاتی از بانک مرکزی ایران به پکن برای حل این موضوع خبر داد و افزود در روزهای گذشته رایزنیهای بسیاری با مقام های بانکی چین صورت گرفته تا این مشکل برطرف شود.

گزارش هفته:

  سیاست های سرمایه گذاری صنایع معدنی چین

   درپیش از 20 سال گذشته دولت چین یک سلسله قوانین ، مقررات ، تدابیر و ضوابط درباره اکتشاف وتوسعه منابع معدنی به منظوررسیدن به توسعه اقتصادی واجتماعی تنظیم وتدوین کرده است و یک نظام قانونی برای اکتشاف وتوسعه منابع معدنی باتوجه به شرایط کشور واستانداردهای بین المللی ایجاد نموده است. دولت چین پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی به تعهدات خود برای تنظیم ، تصویب وتجدیدنظر درقوانین وبخش های اجرایی عمل کرده است که از جمله آنها میتوان به تکمیل اصلاحات قوانین اصلی سرمایه گذاری خارجی، قانون تساوی حقوق چین و کشورهای خارجی وقانون موسسات با سرمایه گذاری خارجی وقانون قراردادهای مشترک چینی وخارجی، تجدیدنظر درمصوبات و رهنمودهای سرمایه گذاری خارجی وتنظیم راهنمای کاتالوگ صنعتی سرمایه گذاری خارجی ومقررات شرکت های سرمایه گذاری تاسیس می کنند، اشاره کرد. 
    تغییرات سیاست های اصلی پس از پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی را می توان اینگونه فهرست کرد: 
  الف - اصلاحات راهنمای سرمایه گذاری خارجی وکاتالوگ راهنمای صنعتی ؛ راهنمای سرمایه گذاری خارجی وکاتالوگ راهنمای صنعتی شامل تغییرات اصلی ،
افزایش تدابیر تشویقی.

ب-  درزمینه اکتشاف منابع معدنی، این کاتالوگ ها موارد تشویقی را برای اکتشاف ، استخراج وبهره برداری از ذغال سنگ ومنابع مرتبط چون گاز، ذغال سنگ و معادن آهن، منگنز، روی، مس، سرب وآلومینیوم درنظر گرفته است. 
به علاوه دراین راهنما موارد مربوط به محدودیت های اکتشاف و استخراج نفت وگاز طبیعی، اکتشاف ذخایر نفت وگاز درمیدان های مربوط، مواد معدنی چون آلومینیوم ، روی، سرب ، مس، منگنز، سولفور، فسفر وپتاسیم ودیگر مواد معدنی شیمیایی وغیره برطرف گردیده وسرمایه گذاران خارجی برای اکتشاف وبهره برداری از این معادن واجرای طرح های مرتبط تشویق گردیده وتجهیزات وارداتی موردنیاز آنان نیز از معافیت وارداتی برخوردار گردیده و مالیات برارزش افزوده نیز از آنان اخذ نمی شود. 
ج- مورد دیگر، کاهش محدودیت ها بر روی سهام سرمایه گذاری خارجی  برای نمونه خارجیان سالهاست که می توانند در زمینه اکتشاف وبهره برداری از معادن جواهرات و دیگر منابع معدنی غیرفلزی قیمتی سرمایه گذاری کنند.
د- چین همچنین سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در صنایع پایه مناطق غربی تشویق ومحدودیت های مربوط به سهام آنان را کاهش داده و بسیاری از بخش ها را به روی آنها گشوده است. این مقررات جدید شامل سیاست های مختلف دارای امتیاز و ترجیحی برای سرمایه گذاری خارجی دراین نواحی است. برای مثال آنان می توانند در معادن جیوه سرمایه گذاری می کنند واگر ظرفیت تولید حداقل دو ناحیه مرکزی وغربی چین به 2000 تن برسد، آنان از سیاست های تشویقی و ترجیحی برخوردار خواهند شد.

ه- سرمایه گذاری خارجی انحصاری درصنایع پایه نیز در نواحی غربی آغاز شده است و آنان مجاز به اکتشاف و بهره برداری از معادن مس، سرب، روی، وآلومینیوم واکتشاف معادن وذوب فلزات هستند. (ادامه دارد)

سخن هفته:  درس هایی از چین

    پس از انقلاب 1949 و حاكميت كمونيستها بر کشور چین و با عبور از سالهاي نخستين انقلاب ، همواره دو جناح قدرت شامل سنتی ها و اصلاح طلبان در حزب كمونيست چين ظرفيتهاي ملي را به صورت مشاركتي اداره كرده و در رهبريت اين كشور به بحثهاي جدي پرداختهاند .

   در يكي دو دهه نخست انقلاب ، اين مباحث تحت تأثير مائو و ياران او از رنگ و بوي چنداني برخوردار نبود، اما همواره سؤالاتي نظير پرسشهاي زير در ميان نخبگان و كادرهاي حزبي جريان داشت :  

1-    آيا اقتصاد دولتي و گسترش بدنة دولت به نفع مردم چين است يا خير ؟

2-    عنصر ناكار آمدي در بدنة دولت را چه بايد كرد ؟

3-    تورم نيروي انساني آموزش ندیده و سنتی در ساختار اقتصادي دولت چه هزینه ای را به اقتصاد چین تحمیل می کند ؟

4-    چرا بهره وري نیروی انسانی درمدیریت واقتصاد چين پائين است ؟

5-    چگونه بايد فنآوري فرسوده چين را با تكنولوژي و مديريت روز آمد اصلاح كرد؟

6- مديريت ، سرمايه ، اطلاعات و تواناييهاي چينيهاي ماوراء بحار و ساير ملتها را چگونه ميتوان به پكن متصل نمود ؟

آغاز ماجرا:

        ماجرا از دهة 80 و با قدرت گيري بيشتر جناح عملگرا و اصلاح طلب خسته از انقلاب  فرهنگي ( 76- 66 میلادی ) وارد مدار جديدي شد و تفكر عمل گرايانه بجاي تفكر ايدئولوژيك و جهان ستيز،گفتمان غالب جامعه گرديد .

    در اين مرحله ، باشعارهاو گفتمان دوران دگرديسي، سياستهاي حزبی  تغییر یافت و تحولات ساختاري و جوهري آغاز شد .

   اين شعارها عبارت بودند از :

1- ساختن چين بزرگ ، مرفه و پيشرو وظيفهاي همگاني است .

2- رفاه عمومي و توسعه صلح، وظيفه حزب و دولتمردان است .

3- همة قشرهاي اجتماعي با رهبريت حزب بايد در سياست درهاي باز و توسعه اقتصادي مشاركت نمايند .

4- دوستي با همه كشورها و حل و فصل مسايل با همسايگان سرلوحة حركت سياستمداران خواهد بود .

5- عقلانيت جمعي و استفاده از همة توانها در تصميم سازي براي همگاني كردن فرهنگ توسعه ضروري است .

6- توليد انبوه با حداقل هزينه ، قيمت ارزان و تصرف بازارهاي گوناگون هدف بخشهاي توليدي و تجاري خواهد بود .  (ادامه دارد...)