بسمه تعالی

بولتن شماره 24 چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

1396/5/1

 اخبار هفته:

1. تحریم چهار بانک اماراتی بوسیله بانک چین، در ماه جولای، بانک چین      (BANK OF CHINA) تعداد چهار بانک اماراتی را به اتهام ردیابی همکاری با بانکهای ایرانی در ارسال کالا به ایران تحریم کرده است. بانک چینی به همه شرکت ها ی چینی این تحریم را اعلام کرده است. بانک های تحریم شده عبارتند از بانک عرب، بانک تجارت امارات، بانک مشرق و بانک ملی ابوظبی.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. دولت چین به منظور کنترل قیمت زمین و مسکن در جنوب چین، بویژه در گوانجو نسبت به برقراری قوانین و مقررات حمایتی جهت تخفیف در مالیات ها برای اجاره مسکن مبادرت ورزید. بر اساس این مقررات جدید،مالیات بر ارزش افزوده  و عوارض جانبی کاهش یافته تا دولت دسترسی مردم به خانه های استیجاری را آسان تر و روان ترسازد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. چین اعلام کرده است که با توجه به شکل گیری بحران میان قطر و شماری از کشورهای عربی ، دیپلماسی فعالی را برای حل و فصل اختلافات و پایان دادن به این شرایط بکار گرفته است. سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه مطبوعاتی در پکن گفت که خاورمیانه با توجه به بحران میان کشورهای عربی در مقطع حساسی قرار گرفته است و وقتی خاورمیانه بی ثبات باشد دنیا دچار تنش می شود. وی گفت که چین به عنوان عضو دایم شورای امنیت همیشه برای پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه تلاش کرده است و با به کارگیری دیپلماسی فعال    می کوشد تا بحران موجود را نیز حل وفصل کند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. وزیر نفت با بیان اینکه ایجاد مشکل در دریافت پول صادرات پتروشیمی از چین، یک موضوع تجاری است و سیاسی نیست، گفت دولت در حال کمک برای رفع این مشکل مجتمع های پتروشیمی است.  علت اصلی بروز مشکل در دریافت پول ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی ایران به چین این است که از ابتدای ماه مه (اردیبهشت) 2017 ، قوانین مبارزه با پولشویی در بانک های چین به اجرا درآمده است که بر اساس آن برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت گیری بیشتری می شود.

پیش از این، معاون وزیر نفت در این باره گفته بود، در صادرات پتروشیمی به چین مشکلی نداریم و فقط، مشکل در موضوع پرداخت پول ناشی از صادرات است. وی افزوده بود دولت نیز در حال پیگیری این مساله بوده و از سفیر چین نیز توضیحات لازم خواسته شده است. ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال 1396 با بهره برداری از 6 طرح جدید به 72 میلیون تن و ارزش کل فروش خالص این محصولات نیز به حدود میلیارد 18دلار افزایش خواهد یافت.

 گزارش هفته:

منابع زیر زمینی چین در نواحی مرکزی 
    مناطق مرکزی چین دارای منابع فراوان  کانی فلزی وغیرفلزی هستند، برای مثال بیش از بیست نوع گوناگون منابع معدنی در این مناطق ، بیشتر از پنجاه در صد مجموع ذخایر چین را به خود اختصاص داده اند. 
   در این ناحیه، علاوه بر ذخایر نفت قابل بهره برداری، به طور تقریبی 50 درصد از مجموع  کل ذخایر باکسیت حفظ شده و 61 درصد ذخایر مس نگهداری شده و 40 درصد منابع فسفر را در بر می گیرد. پراکندگی منابع در ناحیه مرکزی نیز مختلف است. منابع ذغال سنگ عمدتاٌ در استانهای «شن سی»، «خه لونگ جیانگ» و منابع نفت عمدتاٌ در خه لونگ جیانگ ، فلزات غیرآهنی ومنابع غیرنفتی عمدتاٌ در استانهای جنوبی واقع است. برای نمونه ذخایر فسفر عمدتاٌ در استان خوبی ، واقع است که 21 درصد از مجموع ذخائر ملی این عنصر را شامل می شود .            منابع باکسیت در استان خه نان ، 18 دردصد از مجموع ملی وذخایر مس عمدتاٌ در استان جیانگ شی ، 22 درصد از مجموع ذخایر کشور را شامل می شود.

   مناطق مرکزی چین پایگاه اصلی منابع زیربنایی کشور همانند انرژی ومواد خام محسوب می شود.  تولید ذغال سنگ ونفت خام هرکدام بیش از 50 درصد از مجموع ذخائرملی را شامل می شود. صنعت ذغال سنگ نقش کلیدی در اقتصاد ملی چین ایفا می کند. استان شانسی، دارای ذخایر غنی ذغال سنگ بوده و مناطق اطراف آن نیز دارای بزرگترین منابع انرژی چین هستند. میدان نفتی داچینگ و جونگ یوآن در این منطقه از بزرگترین میدان های نفتی چین محسوب می شوند. 
تولید مس وفسفر نواحی مرکزی چین هریک 40 درصد از مجموع کانی های ملی را شامل می شود.

    بزرگترین پایگاههای صنایع آهن وفولاد در استان های مرکزی نظیر خوبی، آن خوئی، شن سی و پایگاه صنایع آلومینیوم در استان شن سی وپایگاه صنایع مس در جیانگ شی، خونان و ان خویی است. علاوه بر آن، صنایع شیمیایی و نیز ذغال سنگ در شن سی و خه نان قرار دارد و مهم ترین مرکز صنعت پتروشیمی در جی لین قرار دارد.  (ادامه دارد..)

سخن هفته:

    بسیاری از صاحبنظران به این موضوع که عوامل مختلفی موجب کاهش بهای تمام شده کالای چینی می گردند پرداخته اند. صرفه جوئی در هزینه مواد اولیه، نرخ پایین دستمزدها، نسبت ارزش یوان چین در مقابل دلار و ... از جمله عواملی بوده اند که تقریبا در همه جا به آنها اشاره شده و در مورد آنها صحبت شده است.  اما آنچه که مهم است، هزینه های قابل توجه دیگری است که مربوط به هیچ یک از پارامترهای فوق نمی باشد. این شاخص مهم، همان هزینه های بازاریابی و فروش است. آن­چه مهم است این است که کالاهای چینی از عوامل مربوط به بازاریابی نیز استفاده کرده اند تا کالاهایشان ارزان تمام شود.

     به عبارت دیگر، اگر همه عواملی که پیش از این به آن پرداخته می­شد، مربوط به ارزان سازی کالا بود، این بار با استفاده از حذف زیرکانه هزینه های بازاریابی، در "استراتژی ارزان فروشی" برای کالاهای چینی نمایان می­گردد.

     ارزان فروشی در کالاهای چینی در اصل یک نوع استراتژی پنهانی است که منجر شده است تا هزینه های گوناگون بازاریابی و فروش بر عهده مشتری بیفتد. هزینه هایی مانند:

 
1- مدیریت نام تجاری: کالاهای چینی به دلیل آنکه نام تجاری مورد دلخواه مشتری را روی محصولات درج می کنند، در اصل تمامی هزینه های مربوط به مدیریت نام تجاری را به مشتری منتقل کرده و می توانند کالای شان را با حذف این هزینه، ارزان تر بفروش برسانند. 
2- هزینه های ترفیع فروش: تبلیغ و ترفیع فروش محصولات چینی در بسیاری از موارد بر عهده خریدار است. 
3- هزینه توزیع: بخش عمده ای از قیمت فروش کالا مربوط به هزینه های توزیع است. در کالاهای چینی، تاجران کالا را تهیه نموده و خود بایستی هزینه های توزیع را متحمل شوند تا کالا در نهایت به دست مصرف کننده نهایی برسد و تخفیف های فروشندگان نیز بسیار اندک است ....

پایان