باسمه تعالی

بولتن شماره 22 چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

18/4/1396

اخبار هفته:

     مدیر مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جشنواره کارآفرینی سوغات سلامت معنوی خراسان گفت: بخش زیادی از سوغات مشهد در حال حاضر از کشور چین وارد می شود که این مسئله علاوه بر بی توجهی به بعد معنوی آن،مانعی برای کارآفرینی و اشتغالزایی است. به گفته وی، در حال حاضر گردش مالی سوغات مشهد 200 هزار میلیارد ریال در سال است که بخش زیادی از این سوغات خوراکی های سالم و متبرک را شامل می شود که ایده پردازی در خصوص تولید و اشتغالزایی از این طریق ضروری است

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

  به گزارش پایگاه اینترنتی «آی سی آی اس»، منابع صنعتی چین اعلام کردند در حالیکه معامله گران بین المللی به علت فعالیت های مبارزه با پولشویی دولت چین، با تحقیقات سختگیرانه تری مواجه شده اند، واردات مواد پتروشیمی چین از ایران که تحت برخی از تحریم های کشورهای غربی است، ممکن است بیش از پیش کاهش یابد.
   بر اساس آمارهای گمرک چین، در بازه زمانی ژانویه تا می 2017، صادرات پلی اتیلن ایران به چین نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد کاهش یافته، در حالی که واردات ماهانه متانول چین از ایران در ماه های مارس و آوریل به زیر 200 هزار تن رسیده است.

    قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی شامل توتال فرانسه، CNCP چین و شرکت ایرانی پتروپارس با سرمایهگذاری تقریبی پنج میلیارد دلار به امضاء رسید. در این قرارداد سهم سرمایه گذاری توتال 1/50 درصد، شرکت نفتی سی ان پی سی چین 30 درصد و شرکت پتروپارس 9/19درصد است. فته می شود هیچ شرکت داخلی، توان ساخت و منابع مالی ساخت فاز 11 پارس جنوبی را نداشته است و این قرارداد نقطه آغازی برای ورود کمپانی های معظم بین المللی به ایران است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران 25 تا 28 مهرماه سال جاری در محلات از توابع استان مرکزی برگزار می شود. رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت، با برنامه ریزی های بعمل آمده پیش بینی می شود در نمایشگاه امسال یک هزار بازرگان و تاجر بین المللی فعال در صنعت سنگ حضور داشته باشند. مسئولان نمایشگاه محلات با حضور در نمایشگاه های ویتوریای برزیل، شیامن چین، ازمیر ترکیه و هند با فعالان صنعت سنگ در اقصی نقاط دنیا رایزنی های لازم را انجام داده اند تا این کشورها در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حضور داشته باشند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   برابر اعلام اداره امار چین، رشد اقتصادی این کشور در نیمه اول سال 2017 بین 8/6 تا 9/6 در صد خواهد بود. این رشد نشان دهنده بهبود شاخص ها، اشتغال زائی، ثبات قیمت ها و تعادل متناسب پرداخت های بین المللی است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزارش هفته:

   منابع زیر زمینی چین: منابع آب زیرزمینی طبیعی ثابت چین سالانه 870 میلیارد مترمکعب است که از این میان 290 میلیارد متر مکعب آن قابل بهره برداری است. ذخایر آب شور زیر زمینی چین حدود 20 میلیارد متر مکعب درسال است. منابع آب زیرزمینی چین پراکندگی زیادی ندارد، به گونه ای که مناطق جنوبی پرآب و مناطق غربی وشمالی کم آب محسوب می شوند. نمونه های آبهای زیرزمینی چین به لحاظ جغرافیایی تفاوت های زیادی دارد . شمال چین ومناطق جنوب غربی دارای منابع آبی متفاوت هستند. منابع معدنی چین درهمه استانها، مناطق خودمختار، شهرها و بخش های چین پراکنده است وانواع پراکندگی باتوجه به موقعیت جغرافیایی منطقه وشرایط معدنی متغیر بوده وگونه گونی منابع معدنی به لحاظ کیفی نیز ومیزان منابع معدنی متفاوت است . بنابراین منابع معدنی چین در نواحی شرقی غربی و مرکزی دارای ویژگیهای غیریکسان است. به عنوان مثال، نواحی شرقی چین عمدتاٌ در حاشیه و درامتداد رودخانه های اصلی چین قرار گرفته اند ودارای پوشش گیاهی خوبی بوده وتپه هایی این نواحی را از یکدیگر جدا می سازد. این نواحی، دارای شبکه های آبی و رودخانه های مناسب بوده وبه دریا نزدیک هستند وبه همین دلیل، شرایط حمل ونقل آنها مناسب می باشد.مناطق شرقی چین که ازگذشته ، از جمله نواحی پیشرو دراجرای سیاست اصلاحات ودرهای باز به حساب می آیند، دارای توسعه اقتصادی مطلوب بوده و از لحاظ علمی ، فنی و اقتصادی مزیت های زیادی دارند. این مناطق درعین حال به لحاظ تولید و دارابودن صنایع معدنی خام وضعیت مطلوبی دارند. به گونه ای که میزان تولید ذغال سنگ خام نواحی شرقی چین 23 درصد از مجموعه کل کشور، نفت خام 42 درصد، نیروی برق 49 درصد، فولاد 58 درصد، سود سوزآور 64 درصد و کود شیمیایی 42 درصد می باشد. با این وضع، کمبود منابع یکی از موانع توسعه اقتصادی بیشتر نواحی شرقی چین محسوب می شود. این نواحی به لحاظ منابع معدنی به ویژه منابع انرژی با کمبود مواجه اند، برای نمونه میزان ذخایر ذغال سنگ آن 6/6 درصد مجموع ذغال سنگ کشور، گاز طبیعی 30 درصد ، مس 7/7 درصد، باکسیت 7/19 درصد وفسفر 7/11 درصد است. 
 

سخن هفته:

  صنعت فولاد چین از نظر تکنولوژی، تجهیزات و مقیاس های به کار رفته در آن برتری هایی دارد و تقاضای این کشور نسبت به سایر بازارها تقاضائی بالاست. در نتیجه، با وجود رکود جهانی صنعت فولاد، همچنان افزایش تقاضای جهانی فولاد باید از جانب چین باشد نه کشور دیگری.

   فولاد سازان چینی با چالش های زیادی در زمینه عرضه پر نوسان انواع فلزات و قیمت خرید های متغیر و قیمت نامشخص محصولات فولادی مواجه هستند. بهبود احتمالی بازار فولاد چین موجب ایجاد شفافیت در قیمت های بازار و بورس فولاد  می گردد. گو اینکه،سرمایه گذاران در معاملات آتی درک متفاوتی از سیاست های اقتصادی کلان چین، سیاست های دولت و حرکت های بازار دارند. از این رو روند بازار نقدی و معاملات آتی فولاد یکسان و قابل اتکاء نخواهد بود. از آنجایی که تعداد فولاد سازان و شرکت های توزیع کننده فولاد در معاملات الکترونیکی فولاد رو به افزایش است، بازار فولاد چین اغلب اوقات با مازاد موجودی روبرو خواهد بود و این روند تا مدتی ادامه خواهد داشت. کارشناسان دلیل تداوم رکود در این صنعت را موجودی بالای فولاد چین در بازار نقدی، به علت اختلاف زیاد میان قیمت نقدی و قیمت معاملات فیوچر می دانند و اینکه بازار مصرف فولاد و بویژه ورق، نمی تواند عملکرد ضعیف سال های پیشین را جبران کند. 

پایان