باسمه تعالی

بولتن شماره 21 چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

11/4/1396

اخبار هفته:

1.       توافق روسیه و چین برای فاینانس و ساخت راه آهن سریع السیر در روسیه. این تفاهمنامه دو ونیم میلیارد دلاری میان گروه راه آهن دولتی چین و راه آهن روسیه به امضاء رسیده است و مقدمات بررسی های فنی و امضای قرارداد نهائی دردست بررسی است.

2.       در گفت و گوی جمشید عدالتیان عضو اتاق بازرگانی با روزنامه آرمان مطرح شد؛ اگر در دوره جدید حجم صادرات و واردات ایران را ثابت نگه داریم، ارتباط تجاری با اروپا باعث کاهش واردات از چین خواهد  شد، ولی اگر رونق اقتصادی را تجربه کنیم و حجم صادرات خود را افزایش دهیم، واردات و صادرات ما به چین نه تنها کاهش پیدا نمی کند، بلکه  افزایش هم پیدا خواهد کرد.

3.       به گزارش روزنامه مردم چاپ پکن، متخصصان چینی سامانه ای لیزری ساخته اند که می تواند پهباد ها را هدف قرار داده و علاوه بر سوزاندن سطح این پرنده های کوچک، مانع ادامه پرواز آنها شود . این گزارش می افزاید که سامانه تسلیحاتی لیزری ساخت آکادمی علوم فیزیک چین می تواند ظرف پنج ثانیه پهپاد را هدف قرار داده و بدون خسارت های جانبی به محیط زیست، آنها را از کار بیندازد . این "تفنگ لیزری " ۱۲ کیلومتر را زیر پوشش خود قرار می دهد و گفته می شود که با استفاده از این سامانه لیزری تاکنون ۳۰۰ فروند از پهپادهای کوچک ساقط شده اند.

4.       گفته می شود کلیه مقدمات و شرایط برای امضای قراردادهای جدید نفتی در حال آماده سازی است که در این راستا، توسعه فاز 11 پارس جنوبی، میدان آزادگان و لایه نفتی پارس جنوبی در اولویت قرار دارند.
   به گفته مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، فاز 11 پارس جنوبی، طرح اولویت دار صنعت نفت ایران است که به زودی، قرارداد نهایی توسعه آن با توتال فرانسه و سی ان پی سی چین امضا خواهد شد.
   ارزش موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن این طرح توسعهای، روزانه 56 میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ایران از این میدان گازی مشترک با قطر افزوده میشود.

 

گزارش هفته:

  منابع معدنی فلزی چین

   منابع معدنی فلزی چین از جمله کشورهای غنی در زمینه منابع معدنی فلزی محسوب می شود وکم و بیش دارای همه نوع منبع معدنی فلزی است که تاکنون درجهان کشف شده است. از جمله آنها می توان به تنگستن، قلع، تانتالوم و تیتانیوم اشاره کرد که چین بزرگترین منابع این کانی ها را در جهان دراختیار دارد. 
  به لحاظ منابع فلزی چون وانادیو، نیوبیوم ولیتیم چین دومین کشور غنی جهان است . منابع روی کشور چین در رتبه چهارم است و از نظر آهن، طلا، نقره وسرب دارای پنجمین منابع بزرگ جهان است. 
   منابع معدنی فلزی چین دارای پراکندگی خاص خود است. برای نمونه ذخایر آهن عمدتاٍ در سه منطقه آنشان- بن شی ( استان لیائونیگ - شمال شرق )، استان خوبی در شمال و استان شن سی قراردارند. ذخایر باکسیت دراستان های شن سی، خه نان و گوانگ شی، ذخایر تنگستن در استان های جیانگ شی ، هونان، گواندونگ وذخایر قلع در استان های یون نان، گواندونگ، هونان و گوانگ شی واقع است. 
   برخی از منابع معدنی فلزی چون تنگستن و قلع، دارای ذخایر بسیار بالا وکیفیت قابل رقابت در بازارهای جهان است. با این حال برخی از منابع معدنی فلزی این کشور چون آهن ، آلومینیوم ومس آن دارای کیفیت پایین وکم محصول است وبه همین دیلیل ذوب آن نیز مشکل بوده وکم سود است . بیشتر ذخایر معدنی فلزی در چین دارای اندازه (سایز) کوچک ومتوسط است ومقدار ذخایر بزرگ بسیار کم می باشد. 
  در زمینه منابع معدنی غیرفلزی، چین از جمله کشورهای معدود درجهان است که دارای منابع گوناگون غیرفلزی است . درزمان حاضر بیش از پنج هزار حوزه تولید منابع معدنی غیرفلزی با ذخایر ثابت در چین وجود داردکه از جمله آنها می توان به ذخایر منگنز، گرافیت، طلق و تعدادی ماده معدنی دیگر اشاره کرد. پس می توان گفت چین بزرگترین ذخایر غیر فلزی و کمیاب درجهان را در اختیار دارد ویا از وضعیت خوبی در زمینه غنی بودن این معادن در جهان قرار دارد. برخی از منابع معدنی سنگ طبیعی این کشور جهان نظیر مرمر و گرانیت نیز بسیار غنی ودارای کیفیت بالا است ، در حالی که دخایر سیلویت و بورون (Boron) چین معدود است. 

سخن هفته:

 علت پائین بودن قیمت محصولات چینی (بخش دوم)

   آغاز اصلاحات دولتی در چین را می­توان در سال 1979 میلادی و از سوی معمار این حرکت، یعنی دنگ شیائوپینگ دانست. اصلاحاتی که در کشور چین شکل گرفت را می­توان اینگونه ذکر نمود: 

1.       تجدید ساختار شرکت های دولتی و انجام اصلاحات در شرکت های کوچک و متوسط ،

2.       جذب سرمایه های خارجی،

3.       شروع تجدید نظر در قوانین

4.       افزایش تولید انبوه و رقابتی شدن صحنه های تولید

گام دوم اصلاحات ،”اصلاحات در صنایع بخش عمومی“ بود که معمار حرکت: جائوزیانگ و در ادامه، جورونگ جی نخست وزیر بودند و شکستن انحصارات دولتی در مخابرات حمل و نقل هوایی برق و انرژی و تسریع در ارایه خدمات ونتیجه آن، بالا بردن کیفیت محصولات و افزایش رقابت صورت گرفت. 
گام سوم اصلاحات، تجدید ساختار شرکت های مادر و معمار حرکت ، آقای ون جیا بائو نخست وزیر وقت بود. 
  اقداماتی که در این مرحله از اصلاحات صورت گرفت عبارتند از:

  • تغییر ساختار وزارت خانه های صنعتی و تجاری،
  • تغییر در بوروکراسی دولتی و کاهش نقش دولت در امور،
  • لغو و اصلاح عمده قوانین دست و پا گیر 
    نظم دهی به خدمات و سرویس های دولتی ،
  • ایجاد سازمان های جدید بنا بر ضرورت

   نتیجه این اقدامات، تحرک در اقتصاد و مدل بازار بازتر اقتصادی و رضایت عمومی بود. به عنوان مثال ایجاد وزارت تجارت به جای وزارت خانه های بازرگانی داخلی و خارجی،کم کردن نظارت و کنترل بر مطبوعات و صدا و سیما، تخفیف نسبی نظارت بر ماهواره و اینترنت، لغو و اصلاح حدود هشتصد قانون و رویه دولتی و بازنگری در گشایش های اجتماعی صورت گرفت. این مجموعه حرکت ها حاصل تلاش خوجین تائو و ون جیا بائو و سایر مردان نسل چهارم که به تیم مهندسان مشهور هستند معروف است . تیم مهندسان به گسترش خدمات عمومی و تمرکز بر تامین اجتماعی و گشایش های مردمی توجه نشان دادند.    از دستاورد های نسل چهارم می­توان تغییر شکل از دولت مسلط بر اقتصاد به یک دولت مبتنی بر تسلط بازار، تغییر جهت دولت از امور اجرایی و تصدی گری اقتصادی به اقتصاد اجتماعی (رفع بیکاری و توزیع درآمد ها و نظم بازار)، تغییر جهت از اقتصاد مصوبه ای به اقتصاد خدماتی (کاهش محدودیت ها وبازتر کردن دست بخش خصوصی) وگذر از مدیریت کنترل به مدیریت اعتماد آفرین را ذکر کرد.

   مجموعه این عوامل که تغییر ساختار دولت و قدرت را در بر داشت،  طلایه اصلاحات سیاسی در درون حزب و دولت تلقی می گردد. نسل چهارم مهم ترین مسئولیت خود را نهادینه کردن اصلاحات اقتصادی ،آغاز اصلاحات اجتماعی (نهاد سازی اجتماعی) و بستر سازی برای اصلاحات آرام سیاسی می دانست. 

(ادامه دارد)