باسمه تعالی

بولتن شماره 16 چین

اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران

1396/06/02

اخبار هفته:

1. جمعی از فعالان اقتصادی استان شانسی کشور چین در قالب هیاتی تجاری برای ملاقات و گفتوگو با دبیرکل اتاق تهران به خانه فعالان اقتصادی پایتخت آمدند. در این دیدار، دو طرف نسبت به توسعه مراودات و سرمایهگذاری های مشترک برای گسترش همکاریهای دوجانبه بین بخشهای خصوصی دو کشور تاکید کردند. در این دیدار،دکتر عشقی دبیرکل اتاق تهران گفت،اگر بتوانیم ارتباط موثری میان اتاق تهران و استان شانسی و به ویژه شهر شیان ایجاد کنیم، بدین معناست که امکان ارتباط حدود 40 تا 50 درصد اقتصاد کشور با فعالان اقتصادی چین برقرار شده است.  خانم فنگ یوجو رئیس اتاق بازرگانی شانسی که سرپرستی این هیات 20 نفره را بر عهده داشت گفت، شیان شهر تولید انرژی است و در حوزه کشاورزی نیز فعال است. این شهر مانند ایران از گاز، میعانات گازی و معادن غنی است.   فنگ یوجو اهداف سفر این هیات به ایران را آشنایی با وضعیت اقتصادی ایران برای افزایش مراودات و نیز امکان سرمایه گذاری و دستیابی به مشاهدات ملموس تر از محیط کسب و کار ایران برشمرد.

    استان شانسی چین دارای حدود 30 میلیون نفر جمعیت است و با برخورداری از حدود 100 دانشگاه و 1300 مرکز تحقیقاتی به عنوان سومین استان برتر چین در حوزه تحقیقات شناخته میشود. این استان در سه بخش انرژی، کشاورزی و صنعت هوایی جزو استانهای سرآمد چین به شمار میرود

                

2. در جریان اجلاس جاده ابریشم که این هفته در پکن برقرار است چینی ها می گویند با هدف ایجاد یک منطقه اقتصادی یکپارچه و هماهنگ این پروژه را در مسیر راه ابریشم قدیم پی خواهند گرفت. چین در چارچوب این طرح برای بیشتر از 60 کشور و میلیاردها انسان برنامه ریزی کرده است. پکن اکنون با ده ها کشور و نهاد بینالمللی توافقنامه هایی را امضا کرده است در این اجلاس دو روزه رهبرانی از 29 کشور دنیا حضور یافتند. گرچه دولت چین به صورت رسمی اعلام کرد 124 میلیارد دلار را برای این پروژه هزینه می کند،  اما «بانک توسعه چین» نیز اعتباری جدی  برای 900 پروژه در نظر گرفته است. رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود در خلال اجلاس ماه می جاده ابریشم، هدف این طرح را نه تنها گسترش نفوذ چین در عرصه بین الملل،  بلکه شیوه تازه ای از همکاری های تجاری در عرصه جهان دانست که سرانجام دربرگیرنده سود همه کشورها و رشد اقتصادی جهان می شود

3. رئیس کمیسیون نظارت بر مقررات بانک های چین این هفته  در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان قول مساعد داد که موانع بانکی موجود میان دو کشور مرتفع شود. وی افزود وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و نهادهای ذیربط دولتی چین جلساتی را با بانک های کشور برگزار  کرده اند تا در راستای نزدیک تر شدن به مقررات اجرایی بانک های دو کشور حرکت کرده و همکاریهای تهران و پکن بیشتر و گسترده تر شود.
   رئیس کمیسیون نظارت بر مقررات بانک های چین همچنین با اشاره  به دور بودن بانک های ایرانی از صحنه بین المللی به دلیل شرایط تحریم ها، قول مساعد داد که همه گونه همکاری در راستای نزدیک تر شدن به مقررات بین دو بانکی صورت پذیرد.

گزارش هفته: (پراکندگی صنایع در استانهای چین)

  • صنايع متالوژى

    صنايع متالوژى در چين عمدتا در مناطق دلتاى رودخانه يانگ تسه و در جنوب غربى و جنوب مركزى كه داراى زنجيره كامل صنعتى است و دولت چين با ايجاد شركت هاى بزرگ و متوسط اين صنعت را در اين مناطق متمركز و گسترش داده است .

  • صنايع دارويى و لوازم بيمارستانى

      عمده صنايع دارويى چين در شهر مركزى تيان جين و شى ان در استان شن شى متمركز شده است ، ضمن اينكه مناطق مركزى غرب چين در زمينه دارو هاى سنتى ، مناطق شمال شرق چين، دارو هاى سنتى و غربى و بصورت تركيبى و در مناطق شرقى و ساحلى نيز دارو هاى شیمیائی غربى توليد مى شود .

  • صنايع چاپ و كاغذ

   صنايع چاپ و كاغذ و بسته بندى به طور عمده در مناطق و استانهاى گواندونگ ، جه جيانگ ، جيانگ سو ، شاندونگ و فوجيان متمركز هستند . ضمن آنكه بصورت پراكنده در مناطق مركزى چون استان خه بى و غربى نظیر شهر مركزى چونگ چينگ در زمينه اين صنعت فعاليت مى شود.

سخن هفته: 

نقش انرژی و نفت و گاز در روابط ایران و چین 
   باتوجه به اینکه چین بازار بزرگ مصرف آینده دنیا است و ایران نیز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی درجهان است ، چین یک بازار قابل اتکاء برای ایران است و ایران نیز با توجه به ذخایر عظیم نفتی، یک تامین کننده قابل اتکاء برای چین محسوب می شود. در حقیقت دو کشور ایران و چین در دو سوی آسیا از نظر اقتصادی مکمل یکدیگر قلمداد می شوند. کشور چین روز به روز نیاز بیشتری به مصرف انرژی دارد و ایران نیز به نوبه خود یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز است. 
   از نظر دو طرف، امنیت انرژی و امنیت تولید و عرضه آن بسیار مهم است. شاید بتوان ادعا نمود در آینده نه چندان دور، امنیت تولید و عرضه نفت و گاز تا حد زیادی در گرو همکاریهای راهبردی ایران و چین است. 
   همچنین چین برای توسعه خود نیاز به انرژی تمیز و غیر آلاینده دارد و این انرژی تمیز تا حد زیادی در گرو مصرف گاز است که ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان عمده آن است. پس می توان گفت سال های آتی ، سال های مشارکت طلایی ایران و چین است .

   واگذاری امتیاز حفاری ها و توسعه برخی میدان های نفتی ایران به چین، برای دو طرف از اهمیت زیادی بر خوردار است و شرکت های نفتی چین با این تصمیم ضمن دسترسی به چاه های استراتژیک منطقه نفتی خلیج فارس، به میدان رقابت بین المللی پای  گذارده اند و در کسب تجربه مشترک با ایران قادر خواهند بود در افریقا و امریکای لاتین میدان های رقابت بیشتری را تجربه کنند. 

پایان