باسمه تعالی

بولتن شماره 15 چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

1396/2/19

اخبار هفته:

1.       افزایش 14 میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی ایران به چین در مقایسه با دوره مشابه پیشین، بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، در دولت یازدهم ارزش صادرات غیر نفتی به چین به مبلغ 32 میلیارد و 452 میلیون ریال رسید که حدود 14 میلیارد دلار بیشتر از دوره 4 ساله دولت دهم بوده است.

2.       چاینا ارگ رسانه چینی شنبه این هفته با اشاره به نقش حیاتی بندر چابهار به عنوان گذرگاهی مهم و حیاتی در طرح احیای راه ابریشم نوین، همکاری ایران و چین در زمینه بازسازی جاده ابریشم را مهم ارزیابی کرد. نشریه چینی در ادامه به راه اندازی مسیر ریلی میان دو کشور اشاره می کند و می افزاید: فوریه سال گذشته (بهمن - اسفند) نخستین قطار باری راه ابریشم از شهر      «ای وو» در استان «جه جیانگ» در شرق چین راهی تهران شد و عزم ایران را برای گسترش مناسبات با چین در این مسیر جزم تر کرد.گزارش چاینا ارگ حاکی است که ایران از طریق راه ابریشم که برای تهران هم یادآور تاریخی طولانی است، به آسیا و اروپا مرتبط می شود.

3.       وزیران دارایی و رئیسان بانک های مرکزی ژاپن، چین و کره جنوبی که کشورهای آنها تحت فشارهای یکجانبه گرایی تجاری آمریکا قرار دارد، در نشستی که در حاشیه اجلاس بانک توسعه آسیا در یوکوهومای ژاپن با یکدیگر داشتند، اعلام کردند که برای این منظور با یکدیگر همکاری بیشتری خواهند داشت. این سه کشور که از قوی ترین و بزرگترین اقتصادهای دنیا و آسیا محسوب می شوند، با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ تحت فشارهای تجاری و اقتصادی زیادی قرار گرفته اند و آمریکا آنها را مجبور کرده است تا تعرفه تجاری بالاتری بپردازند. بر خلاف روش های منعطف قبلی این سه کشور، این بار از لحن تندی استفاده کردند و از عبارت «مخالفت با یکجانبه گرایی تجاری» سخن به میان آوردند.

گزارش هفته:

  • صنايع نفت و پتروشيمى

    صنعت نفت و محصولات شيمايى در چين داراى تنوع بسيارى است، بطوري كه منطقه شمال شرق چين بدليل وجود منابع غنى نفت و گاز و حضور شركت هاى بزرگ و متوسط دولتى نفتى بلحاظ استخراج و اكتشاف نفت و تجهيزات نفتى توسعه يافته هستند و بطوركلى محصولات مواد شيميايى در مناطق ساحلى شرق چين مثل استان شاندونگ ، جيانگ سو ، جه جيانگ و نفت ساحلى استان گواندونگ و همچنين استانهاى مغولستان داخلى ، گن سو ، نين شيائو ، و سين كيانگ در زمينه تجهيزات نفت و گاز و صنايع بالا دستى آن فعال هستند.

  • صنايع توليدات مواد غذايى و نوشيدنى

    صنايع مواد غذايى عمدتا در استانهاى ساحلى شرق چين از جمله ليائو نينگ ، شاندونگ ، جه جيانگ ، گواندونگ و فوجيان و در منطقه غربى در استانهاى مغولستان ، خه بى ، خه نن ، خوبى و خونن و همچنين محصولات كشاورزى و حبوبات در مناطق و شهرهاى پر جمعيت متمركز شده اند.

  • صنايع لوازم آموزشى، فرهنگى، ورزشى و صنايع دستى

   توليدات لوازم آموزشى و نيز ورزشى و صنايع دستى عمدتا در مناطق توسعه يافته ساحلى جنوب شرق نظیر جه جيانگ، فوجيان ، گواندونگ و خوبى صورت مى گيرد .

سخن هفته:

    مناسبات ایران و چین (ادامه بحث گذشته)

    سال هاست که نگاه به شرق و گسترش رابطه با کشورهایی آسیایی جزو اولویت های سیاست خارجی ایران است. بر این اساس، تهران دارای روابط گسترده با اکثرکشورهای آسیایی است. مهمترین شرکای اقتصادی ایران در آسیا عبارتند از : چین ، ژاپن و کره جنوبی وکشورهای اروپایی در مرحله بعدی قرار دارند. در حال حاضر مناسبات اقتصادی تهران - پکن به حدود 45 تا 50 میلیارد دلار در سال میرسد و تراز تجاری به نفع ایران است. شرکتهای مختلف چینی در زمینه های گوناگون در بازار ایران فعالیت دارند و نزدیک به صد پروژه در ایران در اختیار شرکت های دولتی و خصوصی چینی می باشد. 
     پروژه هایی که اکنون توسط شرکتهای دولتی و خصوصی چین انجام می شود، طرحهای اساسی، بنیادی و زیربنایی است. حفاری چاهها، توسعه میادین نفتی و عرضه نفت و گاز و فرآورده های نفتی از جمله  محورهای همکاری است و از ظرفیت بالایی هم برخوردار است و در این ارتباط قراردادها و توافقنامه های مهمی بین دو کشوربه امضاء رسیده است. 
    از بعد فرهنگی و آموزشی دو کشور دارای روابط تعریف شده و قابل اتکایی هستند. هر ساله در ایران و یا در چین هفته فرهنگی دو کشور برگزار می شود و هیات ها و تیم های هنری میان دو طرف در تردد هستند. همه ساله،علاوه  بر دانشجویانی که با ابتکار شخصی برای ادامه تحصیل به چین می روند، بین هشت تا پانزده دانشجو از ایران با بورس دولتی به چین اعزام می شوند و تعدادی دانشجوی چینی هم با پذیرش دولتی برای ادامه تحصیل به ایران می آیند. بنابراین همکاریهای فرهنگی و علمی خوبی میان دو کشور برقرار است و در چارچوب همکاری اقوام و گفت و گوی میان فرهنگ ها و ادیان، هر ساله هیات های مختلفی تبادل و پذیرایی می شود.

     به طور خلاصه در یک جمع بندی اجمالی می توان گفت که روابط ایران و چین دارای تنوع و گوناگونی لازم بوده و در چشم انداز میان مدت ، روابطی پایدارو قابل اتکاء ارزیابی می شود. اگرچه، به دلیل عدم گردش اطلاعات مناسب و عدم شناخت ظرفیت های متقابل، بخشی از فرصت های همکاری میان این دو اقتصاد مکمل همواره از دست می رود، اما نزدیکی مواضع سیاسی و اراده رهبران دو کشور برای توسعه همکاری ها، پشتوانه خوبی برای تقویت روابط اقتصادی قلمداد می شود.

 (ادامه دارد)