باسمه تعالی

بولتن شماره 14 چین

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران

1396/2/10

 اخبار هفته:

1.          این هفته وزارت نفت کویت اعلام کرد که شرکت نفتی 'ساینوبیک چین برنده مناقصه توسعه پالایشگاه 'الاحمدی' که بزرگترین تأسیسات نفتی کویت است شده و امتیاز کامل اجرای طرح توسعه این پالایشگاه را تصاحب کرده است. شرکت ساینوبیک چین در رقابت با یک  کمپانی سرشناس ایتالیایی برنده مناقصه شده و تأسیسات بزرگ تصفیه و استخراج گوگرد در پالایشگاه الاحمدی کویت را احداث خواهد کرد

2.       چین و روسیه در یک همکاری مشترک، ساخت نخستین هواپیمای مسافربری پهن پیکر را آغاز کرده اند که گفته می شود رقیب جدی محصولات شرکت های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس در آینده است. به گزارش روزنامه چاینا دیلی این محصول مشترک را شرکت هواپیماسازی دولتی کوماک (COMAC) چین و «یو ای سی» روسیه (یونایتد ایرکرافت) خواهند ساخت.

3.       بر اساس تصمیم دولت چین برای شفاف سازی تبادلات ارزی با خارج از کشوراز ابتدای ماه می 2017 سیستم اطلاعات گمرکات، بانکها و اداره تبادلات ارزی بهم متصل خواهد شد. این بدان معناست که این سه نهاد خواهند توانست به تمامی اطلاعات محموله های وارده به چین و یا صادره از چین دسترسی داشته و از هرگونه معامله صوری و غیر واقعی در آینده جلوگیری نمایند. این شبکه جدید ممکن است اثرات وضعی روی مبادلات و نقل و انتقال کالا و پول میان ایران و چین داشته باشد.

4.        دردیدار هیات اقتصادی و سرمایه گذاری استان گواندونگ چین از تاق بازرگانی تهران، چگونگی توسعه همکاری میان استان تهران و سایر بخشهای ایران با استان گواندونگ چین مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفت.این هیات که از طرف انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی نمایندگی می شد، با مشاور دبیرکل و مدیر پروژه چین در اتاق تهران، همکاری دو طرف را مورد گفت و گو قرار داد. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران در این ملاقات دکتر فریدون وردی نژاد با اشاره به اهمیت و جایگاه تهران و گواندونگ در اقتصاد دو کشور بر ضرورت توسعه همکاری ها و کمک به رفع مشکلات بخش خصوصی در تجارت با چین تاکید کرد. مواردی که وردی نژاد مورد توجه قرار داد مشکلات تجار ایرانی در نقل و انتقال پول و مسائل بانکی و گمرکی و سخت گیری های ویزائی و اقامتی از سوی چین بود و اظهار امیدواری کرد که نظرات طرف ایرانی توسط هیات گواندونگ به طرف چینی منتقل شود تا اقدامات اصلاحی مورد توجه قرار گیرد.

 گزارش هفته: (ادامه گزارش بولتن قبلی)

    1- صنايع ساخت تجهيزات حمل و نقل

   حمل و نقل و خودرو  و صنایع ماشین سازی، عمدتاً در پنج منطقه در استانهاى همجوار با رودخانه يانك تسه از جمله شانگهاى ، مركز چين ، تيانجين و پكن و شهر ووخن متمركز شده اند .

2- صنايع ساخت محصولات فلزى

   صنعت ساخت محصولات فلزى در چين عمدتا در مناطق ساحلى استانهاى     جه جيانگ ، گواندونگ ، جيانگ سو ، شاندونگ ، خه بى و هو نان متمركز شده اند.

3- صنايع چوبى و مبلمان

   صنايع چوبى در چين عمدتا در استانهاى جه جيانگ، فوجيان و نيز گواندونگ و استانهاى مركزى چين پراكنده و صنايع توليد مبلمان در استانهاى جنوبى در گواندونگ، فوجيان و در استانهاى مركزى خه بى ، ليوئونينگ و نيز جه جيانگ متمركز هستند .

4- صنايع خدمات كامپيوترى و نرم افزارى

   صنايع نرم افزارى و تجهيزات كامپيوترى بيشتر در شهرهاى بزرگ و مهم چين از جمله پكن ، شانگهاى ، شن جن ، نانجينگ ، چينگ دو و جي نان ، قرار دارند.

سخن هفته:

  مناسبات ایران و چین (بخش اول)
   پس از پيروزي انقلاب ، با توجه به سياست کشورمان مبنی بر توسعه مناسبات با كشورهاي اسلامي ، آسیائی و جهان سوم، حجم مبادلات تجاري با چين نيز افزايش يافت. پس از استقرار جمهوری اسلامی و به ویژه پس از آغاز جنگ عراق و ایران، به تدريج جو اعتماد بیشتری میان دو کشور ایجاد شد و دو طرف علاقمندي خود را نسبت به توسعه مناسبات ابراز داشته و با ايجاد جو تفاهم، اين روابط در زمينههاي مختلف همواره رو به رشد و داراي سير صعودي بوده است. در همين راستا، سفر رهبران و مقامات عاليرتبه دو كشور، روابط دو جانبه را هرچه بيشتر گسترش داده و تعميق بخشيده است. سفر آیت الله هاشمي رفسنجاني رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي درتير 1364(1985میلادی )، سفر حضرت آيت الله خامنه اي رئيسجمهوری وقت درارديبهشت ماه1368 (1989 میلادی). سفر حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي كروبي رياست وقت مجلس شوراي اسلامي درآذرماه 1370 (1991 میلادی )، سفر جناب آقاي رفسنجاني در شهريور1371 (1992 میلادی ) ، سفر جناب آقاي خاتمي در تابستان 1379 (2000 میلادی ) و سفر آقای جیانگ زمین رئیس جمهوری خلق چین در فروردين ماه 1380  به تهران و دیدار با رهبری و رئیس جمهوری خاتمی و سفر جناب آقای کروبی رئیس وقت مجلس در اسفند 1381 (2001 میلادی ) و سفرهای آقای احمدی نژاد رئیس دولت نهم و دهم و دیدارهای جناب آقای روحانی و آقای شی جین پینگ در شانگهای و سفر متقابل به تهران و در اجلاس های بین المللی دیگر، از جمله دیدارها و سفرهاي مقامات بلند پايه دو کشور بوده است. علاوه بر اين، در سالهاي اخير برخي ديگر از مقام هاي كشورمان از جمله وزراي امورخارجه، كشاورزي، نفت، راه و ترابري، معادن و فلزات، بهداري، پست و تلگراف و تلفن(ارتباطات)، جهاد کشاورزی، مسكن و شهرسازي، اقتصاد و دارايي، بازرگاني، كار و امور اجتماعي، فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين معاونان و مشاوران رياست جمهوري در امور اجرايي، ، انرژي، ورزش، رئيس كل بانك مركزي، معاونان مجلس شوراي اسلامي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، هيئت دوستي پارلماني و معاونان بسياري از وزارتخانهها از جمهوري خلق چين بازديد و در حوزه وظايف خود با مسئولين اين كشور گفتگو كردهاند. همچنین از طرف چين نيز معاون نخست وزیر، وزراي امورخارجه، كشاورزي، راه آهن، روابط اقتصادي و تجارت خارجي، بهداري، بازرگاني، مسكن، ماشين آلات و صنايع الكترونيك و وزیر ارتباطات حزب کمونیست چین و معاونان و مقامات برخي وزارتخانههای چین از جمهوري اسلامي ايران ديدار داشته اند. در پی این سفرها سندهای گوناگون همكاري در زمينههاي اقتصادي، علمي و فرهنگي امضاء شده است كه بر اساس آن همكاريهاي دوجانبه در عرصه نفت و گاز، بازرگاني، حمل و نقل، فنآوري اطلاعات و مبادلات فرهنگي و آموزشي گسترش چشمگیری یافته است. 

    دو كشور ایران و چین در بسياري از مسائل بينالمللي و منطقهاي داراي ديدگاههاي مشتركي هستند. تهران و پکن خواهان افزايش نقش سازمان ملل در مسائل جهاني، ممانعت از بكارگيري سلاحهاي کشتارجمعی،اتمي و شيميائي، مخالف نظم نوين جهاني پيشنهادي از سوي آمريكا و استقرار نظم نوين سياسي و اقتصادي با مشاركت همه كشورها به طور مساوي و عدم گسترش ناتو به شرق و آسیا هستند. (ادامه دارد).