باسمه تعالی

بولتن شماره 9 چین
اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران
3/12/ 1395

خبرهای هفته:

1.        چین، تقریبا بیشتر از هر کشور دیگری در جهان در سال های اخیر همگام با رشد اقتصادی سریع خود دست به ساخت آسمانخراش های گوناگون زده است. شاید بتوان دو دلیل اساسی را برای این منظور مطرح کرد که البته یکی از آنها به طور مشخص به رشد اقتصادی و تسریع در برنامه شهری شدن مرتبط می شود و دیگر انکه چین مایل است چهره یک کشور مدرن را از خود برای جهانیان به نمایش بگذارد. در سال گذشته میلادی (2016) اعلام شد که در سراسر دنیا 128 ساختمان بلند در حال ساخت است که از این تعداد 70 درصد یعنی معادل 84 بنا در چین احداث شده است. تازه ترین دستاورد این کشور در زمینه ساخت ساختمان های بلند مرتبه مربوط به یک بنای بیش از 600 متر با 115 طبقه به نام مرکز مالی و تجاری «پینگ آن» در شهر «شن جن» در جنوب کشور است که از مرکز تجاری نیویورک مرتفع تر می باشد و در رده چهارم بلندترین ساختمان های دنیا قرار دارد.
2.      دولت آمریکا در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت) آتی گزارشی را ارایه خواهد کرد که در جریان آن، وضعیت شرکای تجاری این کشور تشریح خواهد شد و چین از هم اکنون می کوشد در گزارش یاد شده  شرایط نامناسبی نداشته باشد.
           پیشتر برخی از مقام های آمریکایی نظیر وزیر جدید خزانه داری این کشور گفته بودند که چین یک انحصارگر ارزی است. عبارت «انحصارگر ارزی» به کشورهایی تعلق می گیرد که به طور عمدی در نرخ پول ملی خود دستکاری می کنند تا کمک های بیشتری در زمینه اقتصادی و تجاری در اختیار شرکت های خود قرار دهند و کالاهای بیشتری صادر شود.
3.      این هفته، سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت که کشورش به طور مشخص به هدف برخی از کشورها تبدیل شده است و آنها برای حمایت از صنایع داخلی خود تدابیر سرسختانه تجاری یکجانبه علیه پکن اعمال کرده اند.
           وی تصریح کرد: متاسفانه شماری از کشورها چین را هدف قرار داده اند، اما این نه تنها به روابط تجاری طرفین بلکه به تجارت جهانی نیز لطمه می زند. سخنگوی وزارت بازرگانی چین تاکید کرد که کشورش مخالف هر اقدام یکجانبه تجاری حمایتی است و برای حل و فصل اختلافات راه مذاکره را پیشنهاد می کند.
4.      روز یکشنبه اول اسفند ماه 1395 هیاتی 10 نفره از تجار و سرمایه گذاران و تولیدکنندگان چینی در قالب هیاتی از سوی انجمن توسعه اقتصادی چین با آسیا در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن  و کشاورزی تهران حضور بهم رساندند و در زمینه های سرمایه گذاری، نرم افزار و فنآوری اطلاعات، عرصه پتروشیمی و نفت و گاز و انژی و برق و نیروگاه و تجهیزات پزشکی با همتایان ایرانی خود به صورت رو در رو و مستقیم در بخش های گوناگون گفت و گو کرده و قرارهای کاری خود را تنظیم نمودند. در جریان این همایش که با حضور دبیرکل اتاق تهران و معاونان و مشاوران ایشان تشکیل گردید، مقرر شد که کمیته سه جانبه ای متشکل از "اتاق تهران و انجمن توسعه اقتصادی چین با آسیا و اتاق بازرگانان ایرانی مقیم چین"، امور مربوط به تقویت مناسبات تجاری و سرمایه گذاری و رفت و آمدهای هیات ها را پیگیری نمایند و با مساعدت اتاق بازرگانی ایران و چین، در زمینه تجارت و همکاری های مشارکتی و توسعه گردشگری تخصصی فعالیت نمایند.


گزارش هفته:
    سازمان جهانی تجارت در بیانیه‌ای اعلام کرده است به احتمال زیاد امسال یکی از آهسته‌ترین روندهای رشد تجارت و تولید از زمان بحران مالی سال 2009 را شاهد خواهیم بود. گفته می‌شود که تنزل دورنمای تجارت جهانی بدنبال کاهش بیشتر از حد انتظار حجم تجارت کالا و بحران های مالی و مشکلات سیاسی خواهد بود.
    بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، کاهش حجم تجارت امسال به دلیل پیش بینی کندی احتمالی در رشد اقتصادی و تجارت در اقتصادهای در حال توسعه ای مانند چین و هند خواهد بود . همچنین آمریکای شمالی که در مقایسه با سایر مناطق جهان در فاصله سال 2014 تا 2015 بزرگترین سهم را در رشد تجارت داشته است، در سال جاری همچنان با کاهش روند رشد مواجه خواهد بود.
    سازمان جهانی تجارت در بیانیه‌ خود نسبت به کندی رشد تجارت جهانی، در فضایی که احساسات ضد جهانی سازی رشد می کند ابراز نگرانی کرد.
    در یک جمع بندی اولیه می توان گفت، سال ۲۰۱۷ میلادی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی دنیا بر مبنای نرخ ارز بازار برای ششمین سال متوالی کمتر از سه درصد خواهد بود که این طولانی‌ترین دوره‌ای است که اقتصاد دنیا با نرخ پایین رشد کرده است. رشد قدرتمند اقتصادی که انتظار می‌رفت بعد از رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی ایجاد شود تاکنون در اقتصاد دنیا مشاهده نشده است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ میلادی هم این رشد محقق نشود. اگر سیاست‌های ضد‌تجارت آزاد دونالد ترامپ که تا کنون بارها در مورد آن صحبت کرده است به تایید و اجرا برسد، در طول زمان آسیب زیادی به اقتصاد دنیا وارد می‌شود. البته در صورتی می‌توان تاثیر منفی این سیاست‌ های ضد‌مهاجرتی ترامپ را روی اقتصاد دنیا در سال ۲۰۱۷ میلادی مشاهده کرد که او جنگ تجاری با چین، اصلی‌ترین شریک تجاری خود را که آغاز کرده است، ادامه دهد و همچنان اقدام به افزایش تعرفه‌های تجاری بکند.
    انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ میلادی ضعف تقاضا و ضعف در نرخ رشد بهره‌وری اصلی‌ترین مشکلات اقتصادی دنیا باشد و نه‌تنها آمریکا و چین بلکه تمامی کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار دهد.
سخن هفته:
رسانه؛ تولید رضایت یا تولید انتظار؟
   اعتمادسازی به کوشش رسانه ها در جهت متقاعدسازی و اقناع مخاطب گفته می شود. در همین راستا چامسکی برای نخستین بار در مقاله ای با نام "مهندسی رضایت رسانه ها "، عملکرد رسانه ها را در دو حوزه تولید رضایت و تولید انتظار می بیند. هرچند چامسکی این مدل را برای رسانه های عمومی ارائه کرد، اما کم و بیش برای رسانه های تجاری نیز صدق می کند. در این مدل، رسانه هایی که صرفاً به دنبال مشروعیت بخشی به نظام حاکم و یا صاحبان سرمایه هستند، تنها برای متولیان خود تولید رضایت می کند و بدین ترتیب از اعتماد سازی نزد مخاطب غافل می شوند. اما از سوی دیگر رسانه هایی وجود دارند که در پی تامین نظر افکارعمومی  و مردم هستند. این دسته از رسانه ها به تولید انتظار   می پردازند و در نتیجه اعتماد مخاطب را جلب می کنند.
     بنا بر نظر متخصصان ارتباطی ، رمز ماندگاری رسانه ها حرکت در مسیر متقاعد سازی و تعادل صعودی میان این دو سرِطیف است. بنابراین، در رسانه های تجاری نیز داشتن نگاه صرف به آگهی دهندگان و نادیده گرفتن مخاطب و مشتری،خطر بزرگی است که این دسته از رسانه ها را با بحران اعتماد و مقبولیت مواجه می کند.
     در ملیت ها و فرهنگ های مختلف، معانی اعتماد متفاوت است. مثلاً در فرهنگ های جمع گرا، سطح اعتماد نسبت به فرهنگ های فردگرا بیشتر است و از آنجا که در ایران شاخص های جمع گرایی بیشتر از فردگرایی است (به گفته هافستد، ایران از میان 100 کشور رده بندی شده در رتبه 41 قرار دارد)، لذا سطح اعتماد اولیه در ایران در سطح نسبی قابل قبولی قرار دارد .

پایان