باسمه تعالی

بولتن شماره 6 چین

5/11/1395

اخبار هفته

  1.   روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ» از هنگ کنگ در گزارشی با توجه به مشکلات چین و ایالات متحده در دوران ترامپ می نویسد: "با گذشت فقط چند روز از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا، بسیاری بر این باورند که روابط آمریکا و چین تیره شده است و به نظر می رسد پکن حتی برای جنگ تجاری با واشنگتن آماده می شود.
      در همین حال، این نشریه می افزاید که اوضاع در روابط این دو کشور مطلوب نیست و موضوعاتی چون کره شمالی و تایوان به غیر از موضوع تجارت برای واشنگتن و پکن آزاردهنده خواهد بود.
  2.    به گزارش رسانه های چینی، این هفته وزیر دارایی، وزیر بودجه، وزیر برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی، وزیر حمل و نقل و وزیر امور عامه کابینه فیلیپین، پنج عضو کلیدی دولت مانیل هستند که ماموریت خود برای جذب بزرگترین سرمایه گذاری چینی ها از طریق گفت وگوهای دوجانبه با همتایان خود و همچنین رایزنی های گروهی آغاز می کنند.
         این هیات همچنین در مورد تسهیل روند اجرایی شدن قراردادهایی که در سفر ماه اکتبر 2016 رئیس جمهوری فیلیپین به پکن میان دو کشور منعقد شده بود، گفت وگو خواهند کرد.
      در سفر دوترته رئیس جمهوری فیلیپین، قراردادهایی به ارزش 24 میلیارد دلار میان مانیل- پکن منقد گردید که 9 میلیارد دلار آن از طریق تسهیلات اعتباری و مابقی آن از طریق سرمایه گذاری می باشد.
  3.   مجله دیپلمات ، نشریه معتبر در حوزه مسایل آسیای جنوب شرقی در هفته گذشته طی مقاله ای به نقش خاص ایران در تامین امنیت انرژی چین پرداخته و نوشت: با توجه به تاریخچه پر تنش روابط چین و روسیه که از زمان تزارها شروع شده و تا زمان شوروی ادامه داشت، مصلحت راهبردی اقتضا می کند که هم مسکو و هم پکن به دنبال کم کردن اتکای متقابل باشند.   به همین خاطر، مسکو سعی خواهد روابط خود با بازارهای انرژی اروپا را افزایش دهد و چین تلاش خواهد کرد به منابع تامین انرژی خود تنوع بیشتری بدهد. بر این اساس از نقطه نظر چین ، ایران ایده آل ترین شانس برای پکن جهت دور زدن محدودیت ها جهت تامین انرژی محسوب می شود. چرا که ایران هم از سلطه ایالات متحده و هم از کنترل روسیه خارج است و همچنین ایران، که تحریم های آمریکا را تحمل کرده است، به صراحت به دنبال جایگزینی برای صادرات انرژی خود به جای اروپا خواهد بود و چین انتخاب  ایده آلی است.
  4.   کمیسیون تجارت کره جنوبی روز گذشته با اعلام خبر اعمال تعرفه های تجاری بر روی برخی از کالاهای صادراتی چین به کره جنوبی خاطرنشان کرد که برنامه اعمال تعرفه ضد دامپینگ بر روی ورقه های آلومینیومی مربوط به صنعت چاپ و نشر که از چین وارد این کشور می شود، در دستور کار سئول قرار گرفته است. این کمیسیون همچنین از وزارت دارایی کره جنوبی خواسته است که بین پنج تا ۱۰ درصد تعرفه های مضاعف بر روی کالاهای وارداتی از چین در نظر بگیرد. آمارها نشان می دهد که ارزش ورقه های آلومینیومی وارداتی از چین به ۱۱۱ میلیون دلار در سال می رسد.

گزارش هفته

"آیا کاهش رشد اقتصادی چین به ضرر جهان است؟"

   صندوق بینالمللی پول اعلام کرد: علیرغم رشد کند اقتصادی چین در سال گذشته میلادی، نمیتوان از سهم قابل توجه این کشور در به حرکت در آوردن چرخه اقتصاد جهانی به سادگی گذشت.

   به نقل از پایگاه خبری دولتی چین ، اگر رشد اقتصادی  چین در سال جاری میلادی با روند نزولی روبرو شود، این موضوع به نفع هیچ کشوری تمام نمیشود و قطعا اقتصاد جهانی را تحتالشعاع خود قرار میدهد. در همین حال از زمان بحران مالی جهان تا کنون، چین بعنوان موتور اصلی و نیز عامل برقراری توازن در رشد اقتصاد جهانی به حساب میآید

همچنین آمارهای منتشرشده از سوی صندوق بینالمللی پول نشان میدهد که سهم سالانه چین در کمک کردن به رشد اقتصاد جهانی، بین سالهای ۲۰۰۹ میلادی تا ۲۰۱۵ میلادی بیش از یک چهارم بوده است.

علیرغم رشد کند اقتصادی چین در سال ۲۰۱۶ میلادی، سهم این کشور در کمک به رشد اقتصاد جهانی، بیشتر از سایر کشورها بوده و میتوان گفت سهم چین از تمام کشورهای پیشرفته اقتصادی هم فراتر بوده است.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی چین را در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶.۶ دهم درصد پیشبینی و رشد اقتصاد جهانی را ۳.۱ درصد برآورد کرده است. این در حالی است که سهم چین در رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۷.۳ درصد گزارش شده است

   در گزارش صندوق بینالمللی پول آمده، میزان سرمایهگذاری مشترک در چین در سال ۲۰۱۶ میلادی، علیرغم روند کند رشد اقتصاد جهانی ۳۱ میلیارد دلار ثبت شده و از رشد ۱۹ درصدی برخوردار بوده که در حدود یک چهارم کل حجم سرمایهگذاری مستقیم خارجی در جهان را که عدد ۱۲۷ میلیارد دلار گزارش شده، به خود اختصاص داده است

بر همین اساس، روند کند رشد اقتصادی در چین میتواند به طور مستقیم و غیر مستقیم متوجه اقتصاد تمامی کشورها شود و موتور رشد اقتصاد جهانی را با کندی بیشتر روبرو کند.

سخن هفته

ادامه بحث اعتماد سازی  (انواع اعتماد)
     اعتماد را مي توان به اعتماد به فرد، اعتماد به گروه و اعتماد به سازمان تقسيم بندي نمود. اين سه دسته اعتماد با يكديگر داراي رابطه تنگاتنگي هستند. اعتماد ما به سازمان مي تواند از اعتماد ما به فرد يا افراد شاغل در آن سازمان شكل بگيرد و همچنين اعتماد ما به فرد مي تواند به دليل اعتماد ما به سازماني باشد كه آن شخص در آن كار مي كند. اعتماد به فرد و اعتماد به سازمان از طريق وظايف و موقعيت هايي كه افراد در سازمان دارند و نقشهايي كه در سازمان ايفا مي كنند، به هم مرتبط مي شوند. در یک دسته بندی کلی، اعتماد را به دو نوع اعتماد برآوردی و اعتماد شناختی تقسیم بندی می کنند: 
1-  اعتماد برآوردی (Calculus-based trust): این توع اعتماد، وابسته به استمرار رفتار خوب اعتمادشونده است. به عبارت دیگر، اعتماد برآوردی، ناشی از این فرض است که فرد مقابل به گویه های خود عمل می کند، زیرا در ازای همخوانی حرف و عمل خود پاداش می گیرد یا از نتایج عدم عمل به گفته های خود می هراسد.   

  بنابراین هراس از واکنش عامل اصلی شکل گیری اعتماد است. این نوع اعتماد بیشتر در تعاملات بازار دیده می شود. 
2- اعتماد شناختی (Identification-based trust): این نوع اعتماد با قصد و تمایل دیگران در ارتباط است. دلیل شکل گیری اعتماد در این سطح، وجود فهم متقابل میان طرفین و تکریم خواسته ها، تمایلات و ارزشهای آنان است. این نوع اعتماد اصولاً در روابط میان فردی شکل می گیرد.

    در این راستا افراد پس از شناخت از علایق یکدیگر، با احترام به طرف مقابل و حصول درک متقابل میان آنان، اعتماد را ساری و جاری می سازند. اعتماد سازه ای چندبعدی است که با عناصری نظیر شایستگی و خیرخواهی متقابل و میزان پذیرش ریسک و نیک نامی ارتباط مستقیم دارد.

   در بولتن بعدی موضوع اعتماد سازی در مناسبات تجاری را مطرح و دنبال خواهیم کرد.

پایان