بر اساس داده های رسمی، صادرات پنبه و محصولات پنبه ای نظیر نخ و پارچه از هند به چین-بزرگ ترین صادر کننده منسوجات و پوشاک جهان- در سال 17-2016 به 416/14 میلیون دلار افت پیدا کرد در حالی که میزان صادرات به بنگلادش در نیمه اول سال مالی جاری به 613/16 میلیون دلار رسید. احتمال دارد بنگلادش برای نخستین بار به جای چین به عنوان بزرگ ترین وارد کننده چنین کالاهایی در نظر گرفته شود.

از سال 12-2011 که میزان خرید پنبه و محصولات پنبه ای چین از هند حدود چهار برابر بنگلادش بود زمان زیادی نمی گذرد. در واقع پنبه و محصولات پنبه ای برای سال ها بزرگ ترین بخش صادراتی هند به چین به شمار می رفتند و تا همین اواخر حدود 26-19درصد کل موجودی کشور به چین فرستاده می شد. با این وجود در نیمه اول سال مالی جاری صادرات کالاهای فوق به چین تنها 10/5 درصد کل کالاهای صادراتی کشور را تشکیل می داد.

بر اساس گزارشی که اخیرا از کمیته بین المللی مشورتی پنبه در آمریکا منتشر شده، میزان کالاهای باقیمانده در چین در پایان سال 16-2015(سال مارکتینگ که از اکتبر شروع و به سپتامبر ختم می شود) با افت 13 درصدی به 11/3 میلیون تن رسیده است؛ دولت از ماه می تا سپتامبر 2016 بیش از دو میلیون تن از ذخائر خود را به فروش رسانده است. علاوه بر آن دولت قصد دارد تا در مارس 2017 و زمانی که بخش اعظم محصول جدید به فروش رفته است، فروش محصولات ذخیره شده خود را آغاز کند.

در سال های اخیر کمپانی Arvind Mills با مشارکت انتفاعی گروه Nitol با احداث کارخانه ای در بنگلادش، ظرفیت تولید خود را در زمینه جین گسترش داده است. همچنین کمپانی تولید کننده پوشاک Rattha Overseas در کلان شهر چنای، کارخانجات Jay Jay Mills در تیرپور و کمپانی Creative Casuals در بمبئی برنامه های خود را برای تامین از بنگلادش قطعی کرده اند.

بنگلادش به سرعت در حال تبدیل شدن به قطب پوشاک منطقه است که هزینه های پایین، دسترسی به نیروی کار تقریبا ماهر، قوانین کاری آسان و از همه مهم تر دسترسی بدون گمرک به بعضی از بازارهای سودآور نظیر اروپا و آمریکا به دلیل قرار گرفتن آن در زمره کشورهای توسعه نیافته از دلایل آن است.

صادرکنندگان هندی برای فرستادن منسوجات و پوشاک خود به ایالات متحده آمریکا ناچارند 32-14 درصد گمرک پرداخت کنند. این موضوع در سال های اخیر بعضی از شرکت های هندی را تشویق کرده تا فروشگاه هایی را در بنگلادش تاسیس کنند.

  http://www.yarnsandfibers.com/news/textile-news/bangladesh-may-emerge-largest-importer-indian-cotton#.WF-1n9QpiC8