نگاهی به صادرات نساجی ویتنام در سال 2016

داده های گمرکی نشان می دهد که صادرات نساجی و پوشاک ویتنام از ژانویه تا نوامبر،حدود 56/21 دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 6/4 درصد افزایش داشته است.
ویتنام به عنوان پنجمین صادرکننده ی بزرگ پوشاک در جهان از سال 2001-زمانی که درآمد کشور از صادرات منسوجات و پوشاک 2/2 میلیارد دلار بود- رشد دورقمی صادرات خود را در این زمینه با میانگینی بین 10 تا 36 درصد حفظ کرده است.
وزارت سرمایه گذاری در گزارش اخیر خود این رکود اقتصادی را به ریزش تقاضا از بازارهای کلیدی از جمله ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن نسبت می دهد.
آمار و ارقام گمرکی نشان می دهد که میزان صادرات منسوجات و پوشاک ویتنامی به آمریکا از ژانویه تا نوامبر، 7/4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به حدود 33/10 میلیارد دلار رسیده است. آمریکا در این دوران 9/47 درصد کل صادرات ویتنام را به خود اختصاص داده است.
علاوه بر آن بنا بر اظهارات صادرکنندگان پوشاک، بانک دولتی ویتنام تا کنون سعی داشته است از افت ارزش دانگ ویتنام در برابر واحدهای پول کشورهای دیگر جلوگیری کند و قدرت گرفتن دانگ ویتنامی فشار نهایی را بر تجار و بازرگانان وارد کرده است.
از سوی دیگر افزایش رقابت شدید با قطب های برون سپار از جمله کمبوجیه و بنگلادش که مشمول معافیت از تعرفه های گمرکی برای بازارهای آمریکا می شوند نیز از جمله مشکلات پیش روی صادرکنندگان پوشاک ویتنامی است. دسترسی به بازار ایالات متحده آمریکا برای پوشاک ویتنامی دارای میانگین حدودی 1/11 درصد تعرفه گمرکی می باشد، تعرفه برای بعضی از محصولات نساجی و پوشاک به نزدیک 30 درصد هم می رسد.
مدیر اجرایی ویناتکس، لی تین ترونگ گفت که حدود 85 درصد شرکت های نساجی ویتنامی دارای نیروی کار قابل ملاحظه ای در زمینه ی برش و دوخت هستند که این کشور را تبدیل به یک قطب برون سپار برای شرکت های مد خارجی می کند.
البته سرمایه گذاران خارجی چشم به قطب های نوظهور نظیر میانمار، بنگلادش و سریلانکا دارند که نسبت به ویتنام دارای نیروی کار  ارزان تری می باشند.
در حال حاضر حداقل دستمزد در ویتنام بین 4/2میلیون دانگ تا 5/3میلیون دانگ (از 105 تا 154 دلار) می باشد. از سال 2014 تا 2016 میزان حداقل دستمزد حدود 15-12 درصد رشد سالانه داشته و پیش بینی می شود تا سال آینده، 3/7 درصد دیگر نیز افزایش پیدا کند.
رشد سالانه صادرات ویتنام در نه ماهه اول سال، 7/6 درصد بوده که پایین تر از 10 درصد تعیین شده توسط دولت می باشد.

به گفته نخست وزیر، نگویان شوان پوک، پیش بینی برای میانگین رشد سالانه در سال جاری به بین 2/6 تا 5/6 درصد کاهش پیدا کرده است؛ این رقم پیش از این 7/6 درصد تعیین شده بود.