به گزارش نساجی نیوز رییس انجمن صنایع نساجی و پوشاک مراکش، کریم تازی به منظور ارتقای صنایع نساجی کشور در سطوح بین المللی توافقنامه ای را با رییس کمپانی نمایشگاهی مسه فرانکفورت فرانسه، مایکل شریپ به امضا رسانده است.
گفته می شود صنایع نساحی و پوشاک مراکش، به عنوان هشتمین تامین کننده ی بزرگ نساجی و پوشاک اتحادیه اروپا در سال 2015 با صادراتی به ارزش 54/2 هزار میلیون یورو که 3/2 میلیارد آن را پوشاک تشکیل می دهد، یک بخش کلیدی برای برقراری تعادل اجتماعی-اقتصادی در کشور به حساب می آید.
در سه سال اخیر صنایع نساجی و پوشاک مراکش علی رغم رکود نسبی در اقتصاد اروپا، نه تنها عقب نشینی نکرده بلکه طبق روال پیشین به رشد خود ادامه داده است. صادرات به اروپا در نیمه اول سال 2016، 8 درصد افزایش یافته است.
مراکش تمام دستاوردهای مثبت فوق را که کاملا مغایر با عملکرد بد سایر تامین کنندگان منسوجات اتحادیه اروپا (ترکیه، تونس) می باشد مرهون پشتیبانی از این بخش،  تعیین اهداف استراتژیک شفاف و جاه طلبانه و پشتیبانی دولت برای بهبود رقابت پذیری تجاری، حمایت از یکپارچه سازی منسوجات و پوشاک، جذب سرمایه گذاری خارجی، ارتقای محصولات و خدمات، توسعه بازار داخلی و گسترش بازارهای صادراتی می باشد.
برنامه ی حال حاضر صنایع نساجی که نتیجه ی همکاری های بیشتر بین متخصصین و مقامات دولتی است و همچنین حضور آژانس های دولتی صادرات از  مراکش(CMPE) و سرمایه گذاری در مراکش(AMDI) و ترویج مبحث اکوسیستم در نساجی در انجمن صنایع نساچی و پوشاک مراکش به منظور تعیین پروژه های ملی و بین المللی، بسیار امید بخش بوده و نوید آینده ای روشن را می دهد.
به گفته ی برگذارکنندگان نمایشگاه Apparel Sourcing پاریس که تعداد غرفه های آن به یکصد غرفه رسیده بود، در این دوره از نمایشگاه پیشنهادهای منحصر به فردی از سوی تولید کنندگان اروپایی پوشاک و اکسسوری به چشم می خورد که توجه مشتریان را از نقاط دور و نزدیک جهان به خود جلب می کرد. نمایشگاه با ایجاد مذاکرات تجاری و تصمیم گیری های هیجان انگیز و ارائه ی طیف وسیعی از خدمات، محصولات و مهارت ها تحسین بازدیدکنندگان را برانگیخته بود.
مایکل شریپ گفت: "بازدیدکنندگان متوجه افزایش حضور بعضی از کشورهای خاص نظیر هنگ کنگ، چین و ویتنام در نمایشگاه شدند؛ بازگشت مراکش و تونس هم توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده بود، زمان تحویل سفارش توسط صادرکنندگان این دو کشور کوتاه است."
او افزود: "با امضای توافقنامه با انجمن صنایع نساجی و پوشاک مراکش به منظور ارتقای صنایع نساجی مراکش در بازارهای بین المللی، طیف محصولاتی که از کشورهای نزدیک تامین می شوند به طور قطع افزایش خواهد یافت. البته نیازی به گفتن نیست که ما جستجوی خود را برای یافتن منابع تامین جدید ادامه خواهیم داد چون هر تامین کننده ی جدید کوله باری از تخصص، تجربه و مهارت با خود به همراه می آورد که با اولویت های اقتصادی خریداران مطابقت داشته باشد."
مرجع:

http://www.yarnsandfibers.com/news/textile-news/agreement-signed-amith-and-messe-frankfurt-promote-morocco-textile-industry#.WAXYF7MpjEU