معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد واحدهای صنعتی در اولویت پرداخت ارز

تعداد بازدید : 97
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۶

معاون وزیر صنعت می‌گوید: اولویت پرداخت ارز به رفع مسائل ارزی واحدهای صنعتی برای خرید ماشین‌آلات و تجهیزات اختصاص دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت تلاش می‌کند مسائل ارزی واحدهای صنعتی را حل کند لذا این بخش در اولویت پرداخت ارز است و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات واحدهای صنعتی نیز در اولویت قرار دارد.

محسن صالحی نیا در مراسم عملیات اجرایی ناحیه صنعتی نوده انقلاب اظهار کرد: با راه‌اندازی این ناحیه صنعتی در آینده‌ای نزدیک، در این منطقه شرایط برای صنعت‌گران، سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی که تمایل به ایجاد واحد صنعتی در این ناحیه دارند، به‌خصوص مردم بومی منطقه، فراهم خواهد شد.

او افزود: مطالعه و مکان‌یابی برای احداث این ناحیه صنعتی به‌صورت دقیق انجام شده و از نظر فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی در کارگروه‌های مختلف بررسی و اقدامات لازم برای آن صورت گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های مهم ما در ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی، توجه و تمرکز بر مسائل محیط‌زیستی است و تمامی این  موارد در این محل لحاظ شده و زمینه برای حفظ و ارتقای آن فراهم شده است، زیرا که توسعه صنعت با رعایت مسائل زیست‌محیطی امکان‌پذیر است.

صالحی نیا گفت: یکی از اولویت‌های اصلی دولت، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط و حمایت از اشتغال در مناطق کمتر توسعه یافته است که خوشبختانه با پیش‌بینی‌های صورت گرفته ۸۰ طرح صنعتی در این محل مستقر و شرایط اشتغال برای ۸۰۰ نفر فراهم خواهد شد.

او اظهار کرد: واحدهای صنعتی کوچک و متوسط باید به دنبال تبدیل خود به بنگاه اقتصادی باشند و با آشنایی از سازوکار بازارهای مختلف و تأمین منابع مالی در تحقق اهداف و مأموریت‌های خود پرشتاب حرکت کنند.

او افزود: دانش فنی و تکنولوژی واحدهای صنعتی و تولیدی باید به‌روز باشد تا در هرلحظه بتوانند تحول و تغییراتی را در محصولات خود بر طبق بازارهای داخلی و خارجی داشته و محصول خود را صادر و با دسترسی بیشتری به بازارها به‌خصوص بازارهای صادراتی هدف خود برسانند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت در حمایت از واحدهای صنعتی، خاطرنشان کرد: تأمین و تخصیص ارز لازم، تأمین مواد اولیه، مشخص کردن بستر واردات در قبال صادرات با حمایت سازمان، پشتوانه‌سازی سرمایه در گردش، بازسازی و نوسازی و اصلاح ظرفیت در واحدهای تولیدی برای رونق و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در سطح کلان در دستور کار قرار دارد.

صالحی نیا عنوان کرد: واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در ایجاد ارزش‌افزوده، اشتغال و تکمیل زنجیره‌های تأمین نقش مهمی دارند و با توجه به تحولاتی که در سطح بین‌المللی اتفاق افتاده، دولت تلاش می‌کند که مسائل ارزی واحدهای صنعتی را حل کند که طبق اولویت‌های تعریف‌شده، بخش صنعت برای پرداخت ارز، مورد توجه قرار گرفته است و قطعاً حمایت از تولید داخلی و توجه به تولید ملی مورد تأکید است و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات واحدهای صنعتی در اولویت قرار دارد.

او اضافه کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علاوه بر تأمین امکانات زیربنایی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تابعه با برنامه‌های جامعی که در حوزه صنایع کوچک در دستور کار قرار داده، خدمات حمایتی اعم از استقرار نظام پیمانکاری فرعیSPX، ایجاد و توسعه کنسرسیوم صادراتی، شرکت‌های توسعه صادرات، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی، ارتقای صادرات واحدهای صنعتی کوچک صادراتی و معرفی و پذیرش واحدهای صنعتی در فرابورس و انتقال فناوری واحدهای صنعتی را انجام می‌دهد.

صالحی نیا اظهار کرد: دستگاه قضایی با حمایت از سرمایه‌گذاران مشروع و رفع موانع برای صنعت‌گران و کارآفرینان، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی واحدهای صنعتی انجام داده و امنیت اقتصادی را برای آن‌ها به وجود آورده است.

او افزود: بی‌تردید قوه قضاییه در حوزه صنعت کشور، محیطی امن برای فعالیت اقتصادی واحدهای صنعتی و تولیدی فراهم کرده و نقش تأثیرگذاری در رشد و توسعه اقتصادی صنعت‌گران داشته است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به شاخص‌های فناوری تحقیقی، توسعه و خلق ایده در کشور، گفت: واحدهای صنعتی باید به توسعه بخش‌های مختلف صنایع در نقاط گوناگون که از تکمیل زنجیره تأمین آغاز می‌شود و در زمینه‌های صنایع لوازم‌خانگی، دارویی، غذایی، تولید مواد معدنی، فولاد، خودروسازی، قطعه‌سازی، نساجی ادامه می‌یابد و ظرفیت‌های خوبی دارند، توجه داشته و خود را به شاخصه‌های فناورانه نزدیک کنند.

صالحی نیا تأکید کرد: ظرفیت‌ها زمانی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند که در سطح انبوه‌سازی و تجاری‌سازی در مکانیسم اقتصادی شکل بگیرند.

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال