قاچاق ۵۰ درصدی کفش به کشور

تعداد بازدید : 94
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲

در شرایط فعلی، نزدیک به ۵۰ درصد از کفش‌ها به‌ویژه کفش‌های ورزشی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود‌.

 در همین رابطه عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران گفت: صنعت کفش کشور ظرفیت تولید ۴۰۰ میلیون جفت کفش را دارد و نیازی به واردات نیست ولی در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از کفش‌ها به خصوص کفش‌های ورزشی به صورت قاچاق و از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود‌.

 

علی لشگری اظهار کرد: صنعت کفش در ایران با نام‌های پرآوازه کفش ملی و‌.‌.‌. گره خورده است‌. کارخانه‌هایی که یک روزی محصولات خود را به اروپای شرقی و شوروی صادر می‌کردند اما اکنون با واگذاری به بخش دولتی از تولیدکنندگی دور و تبدیل به توزیع‌کننده شدند‌.

 

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران  ادامه داد: می‌توان بسته‌های تشویقی در حوزه اشتغال برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایجاد کرد‌. اخیرا وزارت کار مباحثی را مطرح کرد که اگر نیروی‌های تحصیلکرده استخدام کنید سهم بیمه کارفرما را دولت پرداخت می‌کند؛ این مورد می‌تواند یکی از عوامل افزایش اشتغال در کشور باشد و در اصل باید مکانیسم‌هایی طراحی شود که آن مکانیسم‌ها به جذب نیروی انسانی و اشتغال بیشتر کمک کند و تولید در کشور جان تازه‌ای بگیرد‌.

 

وی افزود: در صنعت کفش، می‌توان با مسائل تشویقی شرط‌هایی گذاشت که اگر تولیدکنندگان، تولید را افزایش دهند و جذب نیرو داشته باشند، از مالیات ارزش افزوده معاف خواهند شد و یا اینکه پنج سال معافیت مدت‌دار در نظر گرفته شود، می‌تواند به ارتقای تولید کمک کند و یا در بحث تامین اجتماعی در بحث اشتغال به میزانی که اشتغال انجام می‌شود، در سال‌های اول دولت می‌تواند یک سهمی را به عنوان کمک در اختیار کارآفرینان قرار دهد‌.

 

لشگری در خصوص واردات در حوزه صنعت کفش، تصریح کرد: در حوزه کفش بیش از واردات، قاچاق وجود دارد‌. البته در گذشته میزان قاچاق بیشتر و واردات رسمی کمتر بود‌. اما در حال حاضر به دلیل شرایطی که دولت به وجود آورده و عظم جدی که برای مبارزه با قاچاق وجود دارد، میل واردکنندگان به سمت واردات رسمی‌ افزایش یافته و جهت‌گیری واردات رسمی ما نسبت به قاچاق تغییر کرده است‌.

 

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران  گفت: در سال‌های ۹۲ و ۹۳ ، ۵۰۰ میلیون دلار واردات کفش داشتیم که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش نرخ دلار واردات کفش به ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است‌.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال