جزییات تجارت خارجی کشور در چهار ماه نخست امسال

تعداد بازدید : 129
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۵/۸

جدیدترین آمار تجارت خارجی حاکی از آن است که در چهار ماه نخست سال‌جاری، صادرات غیرنفتی کشور به ۱۵ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 69/14 درصد افزایش داشته است‌.

همچنین واردات کشور در این مدت به میزان ۱۵ میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5/4 درصد کاهش را نشان می‌دهد‌. از این رو تراز تجارت خارجی کشور در چهار ماه نخست با ۲۷۱ میلیون دلار مازاد تراز تجاری همراه شد‌. 


به گزارش جهان صنعت،  بر این اساس گمرک ایران جزییات آمار تجارت خارجی چهار ماه نخست سال‌جاری کشور را منتشر کرد که طبق آن، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به ۱۵ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 69/14 درصد افزایش داشت‌. این در حالی است که سال گذشته در همین مدت ۱۳ میلیارد و ۴۷۱ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود‌. 


از طرفی صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در چهار ماه نخست سال‌جاری نسبت به سال گذشته 73/7 درصد افزایش یافته است‌. صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب با افزایش 95/31 درصدی و 19/23 درصدی همراه شد و شاهد افت 48/40 درصدی صادرات کشورمان به کره‌جنوبی بوده‌ایم‌.

 

همچنین طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان 69/30 درصد و سایر کشورها 30/21 درصد افزایش داشته است‌. بر این اساس در چهار ماه نخست سال‌جاری تشریفات گمرکی ۴۸ میلیون و ۹۵۳ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماما به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۱۱ میلیون و ۵۵۲ هزار تن سهم واردات و ۳۷ میلیون و ۴۰۱ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود‌. 


همچنین در چهار ماه نخست سال‌جاری به میزان ۱۵ میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5/4 درصد کاهش را نشان می‌دهد‌. 


در این میان اقلام عمده صادراتی کشورمان در چهار ماهه نخست سال ۹۷ به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و ۸۶۴ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۶۹۱ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین ۵۵۵ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش ۴۱۱ میلیون دلار و متانول به ارزش ۴۰۷ میلیون دلار بوده است‌.

 

اقلام عمده وارداتی در چهار ماهه نخست سال‌جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با ۷۲۶ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۷۱۱ میلیون دلار، برنج به ارزش ۶۷۵ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۴۹۲ میلیون دلار و گوشی تلفن‌همراه به ارزش ۲۲۸ میلیون دلار بوده است‌. 


از سوی دیگر عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در چهار ماهه نخست سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۳ میلیارد و ۴۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۸۰۸ میلیون دلار، عراق با ۲ میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار و جمهوری کره با ۸۲۱ میلیون دلار و سایر کشورها به ارزش ۵ میلیارد و ۱۴۵ میلیون دلار بوده است‌.

 

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده نیز به ترتیب شامل کشورهای چین با سه میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۱۶۹ میلیون دلار، جمهوری کره با ۹۸۷ میلیون دلار، هند با ۹۱۲ میلیون دلار و آلمان با ۷۵۳ میلیون دلار بوده است‌.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال