پرداخت 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در یک سال اخیر

تعداد بازدید : 104
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۳/۱۹

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حمایت و تقویت تولیدات داخلی مهم‌ترین اولویت وزارت صنعت است و باید میزان حمایت از این بخش را افزایش داد.

 رضا رحمانی در خصوص طرح‌های این وزارتخانه در بخش صنعت گفت: کاهش فاصله مناطق محروم با برخوردار و کمک به واحدهای کوچک و متوسط که دچار بحران شده‌اند از جمله اولویت‌های ماست.

 

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: مطابق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در 12 استان محروم مانند کهگیلویه و بویراحمد،‌ سیستان‌و‌بلوچستان و خراسان جنوبی و شمالی با طرح‌هایی همچون احداث شهرک‌های صنعتی جدید و انتقال برخی از واحدهای صنعتی متوسط و بزرگ به اضافه احداث واحدهای جدید تلاش داریم مقداری از محرومیت آنها کاسته شود.

 

رحمانی افزود: از سال گذشته طرح رونق واحدهای کوچک و متوسط توسط وزارت صنعت اجرا شد و پس از شناسایی واحدهایی که دچار بحران شده‌اند مقرر شد به 28 هزار و 840 کارخانه کمک مالی شود که در نهایت به 29 هزار واحد در قالب این طرح کمک‌های مالی از جمله تسهیلات جدید، تمدید بدهی‌های بانکی که سررسید شده بود و بدهی‌های مالیاتی انجام شد که رقم آن نزدیک به 20 هزار میلیارد تومان است. البته برخی از استان‌ها که از نظر شاخص‌ها جزو مناطق برخوردار محسوب می‌شوند دارای برخی مشکلات هستند که تلاش داریم مشکلات آنها را نیز رفع کنیم.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: یکی از راهبردهای مهم هر کشور برای حمایت از تولیدات ملی، تشویق مصرف‌کنندگان به مصرف تولیدات داخلی است و هرچند تا امروز اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده است، اما هنوز کافی نیست و باید این موضوع را به فرهنگ تبدیل کرد.

 

رحمانی افزود: قدم اول در این خصوص شناسایی و آگاه‌سازی مزیت‌های استفاده از تولیدات داخلی است که برای این مهم روش‌های مختلفی وجود دارد که اطلاع‌رسانی و ترغیب مصرف این تولیدات با ذکر منفعت‌های اجتماعی و تاثیر آن بر رونق کسب‌و‌کار از آن جمله‌اند.

 

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مسلم است هر چه میزان مصرف کالاهای داخلی بیشتر شود تحرک در چرخه تولید و رونق اقتصادی بیشتر خواهد شد، تاکید کرد: در موقعیت کنونی کشور ما، باید بیش از گذشته به این مساله توجه و برنامه‌ریزی درستی را در این مسیر تبیین کنیم.

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین کاهش نرخ بیکاری و رشد و سودآوری بنگاه‌ها را از دیگر نتایج مصرف محصولات داخلی دانست و افزود: نکته حائز اهمیت در مصرف محصولات داخلی این است که محصولات تولیدی داخل باید برای حضور پایدار در بازارهای هدف به اهمیت کیفیت و رقابت‌پذیری در صحنه‌های بین المللی توجه ویژه داشته باشند تا در کارزار بازار محصولات وارداتی جایگزین محصولات تولید داخلی نشوند.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور بتوانیم هرچه زودتر ضمن تقویت هرچه بیشتر تولید داخلی به چشم‌اندازهای مورد نظر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین سیاست اصلی سال جاری که توسط مقام معظم رهبری، حمایت از کالای ایران نامگذاری شده دست یابیم.

 
 
منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال