وزیر صنعت اعلام کرد تجارت 200 میلیارد دلاری ایران با دنیا در سال 96

تعداد بازدید : 186
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱/۲۳

وزیر صنعت می‌گوید ارزش تجارت خارجی ایران با دنیا در سال 96 به 200 میلیارد دلار رسیده که از این میزان 47 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 50 میلیارد دلار واردات کالا بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، میزان روابط تجاری ایران با دنیا در سال گذشته را 200 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به این میزان مبادلات، می‌توانیم همکار و شریک تجاری خوبی برای ازبکستان باشیم.

محمد شریعتمداری در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و جمهوری ازبکستان در محل سازمان توسعه تجارت، افزود: ایران و ازبکستان در طول حیات سیاسی خود همواره از روابط خوبی برخوردار بودند و این روابط از زمان ریاست جمهوری جدید دو کشور از روند رو به رشد ویژه‌ای برخوردار شده است.

وی افزود: سیاست ازبکستان در قبال همسایگان و سایر کشورهای آسیای مرکزی، مشابه با ایران است و این مهم می‌تواند دو کشور را هرچه بیشتر به هم نزدیک کند.

شریعتمداری با بیان اینکه ایران پارسال در بخش فروش نفت 52 میلیارد دلار درآمد کسب کرد، افزود: 47 میلیارد دلار ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به بازارهای جهانی بود؛ ضمن آنکه نزدیک به 50 میلیارد دلار کالا نیز وارد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه در حوزه‌های طراحی، مهندسی و ساخت تجهیزات فنی و مهندسی صنعتی، توانمندی‌های بسیار خوبی در ایران وجود دارد، افزود: در حوزه صنایع پتروشیمی نیز پیشرفت‌های بزرگی داشته‌ایم که می‌تواند مورد بهره‌برداری همه همسایگان قرار گیرد.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: در حوزه تولید خودروهای سبک و سنگین، پارسال از تولید یک‌میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو عبور کردیم و امروز به‌عنوان نخستین تولیدکننده فولاد اسفنجی جهان از جایگاه بسیار خوبی برخورداریم.

به گفته شریعتمداری، درمجموع نزدیک به 110 میلیون تن ظرفیت جدید تولید فولاد کشور با پیشرفت فیزیکی 70 درصدی در دست اجراست که به‌زودی محصولات آنها وارد بازار خواهد شد.

وی اضافه کرد: در تولید مصالح ساختمانی نیز حدود 120 صنعت در کشور فعال‌اند؛ ضمن آنکه در حوزه‌های صنایع خانگی و الکترونیک نیز پیشرفت خوبی داشته‌ایم.

وزیر صنعت تأکید کرد: اکنون ایران 96 درصد مصارف داروی خود را در داخل تولید می‌کند و علاوه بر صادرات دارو به کشورهای منطقه و همسایه، واحدهای تولیدی دارویی ایرانی در کشورهای اطراف راه‌اندازی شده است.

این مقام مسئول افزود: چند مدل از خودروهای ایرانی نیز در برخی کشور همسایه در حال تولید است.

منبع :
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال