سازندگان بزرگ ماشین‌آلات نساجی ایتالیا در راه ایران

سازندگان بزرگ ماشین‌آلات نساجی ایتالیا در راه ایران

تعداد بازدید : 958
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۲/۷
مهندس رئیس‌زاده- مشاور روابط بین‌الملل انجمن صنایع نساجی ایران- ضمن اشاره به برگزاری جلسه مشترک مدیران سازمان توسعه تجارت ایتالیا با دبیرکل انجمن صنایع نساجی ایران عنوان داشت: با هدف توسعه روابط تجاری و صنعتی میان ایران و ایتالیا، روز دوم خرداد(22 می) 25 شرکت مطرح و معتبر نساجی ایتالیا (عضو انجمن سازندگان ماشین‌آلات نساجی ایتالیا- ACIMIT) به شهرهای تهران، یزد، اصفهان و مشهد سفر خواهند کرد تا از نزدیک با شرکای تجاری فعال و توانمند ایرانی آشنا شوند.
رئیس‌زاده با یادآوری این مطلب که سومین حضور هیئت‌های عالی رتبه ایتالیایی هفته گذشته انجام شد و طی آن عالیجناب ماتئو رنزی-نخست وزیر محترم ایتالیا- اعلام نمود تمام تلاش خود را به عمل خواهند آورد تا روابط موثر و دوجانبه ایران و ایتالیا در سطح کاغذ باقی نماند؛ افزود: پس از توافق برجام و ورود هیئت‌های عالی رتبه اروپایی و به تبع‌ آن ایتالیا که هم در دوران تحریم و هم پساتحریم به‌دنبال توسعه روابط تجاری با ایران بودند باید اذعان داشت که ایتالیا در اوج تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، همواره رفتار مناسب‌تری در مقایسه با سایر هم پیمانان اروپایی خود داشته است.
رئیس‌زاده در ادامه به بیان پیشنهادات ارائه شده در جلسه مشترک انجمن صنایع نساجی ایران با کارشناسان سازمان توسعه تجارت ایتالیا پرداخت که نخستین مورد آن همکاری در سطح تفاهم‌نامه‌های اجرایی بود. وی در این زمینه توضیح داد: سازمان توسعه تجارت ایتالیا به‌عنوان یک سازمان دولتی، تفاهم‌نامه همکاری با سازمان همتای ایرانی خود دارد اما تاکنون تفاهم‌نامه‌ای در سطح انجمن‌ها و تشکل‌های دو کشور منعقد نشده است که براین اساس، برای اولین بار پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه اجرایی فیمابین انجمن صنایع نساجی ایران با سازمان توسعه تجارت ایتالیا و هم‌چنین انجمن سازندگان ماشین‌آلات ایتالیا مبتنی بر منافع طرفین مطرح شد که این تفاهم‌نامه مواردی مانند انتقال دانش فنی طرف ایتالیایی، اعزام هیئت‌های فنی ایران به نمایشگاه‌های معتبر ایتالیا و بالعکس، انجام مطالعات و پژوهش‌های دانشگاهی و ... را در برخواهد گرفت.
رئیس‌زاده اضافه کرد: این پیشنهاد مورد استقبال مدیران سازمان توسعه تجارت ایتالیا قرار گرفت و در جلسات بعدی، در صورت حصول توافق نهایی، برنامه‌های اجرایی آن مطرح خواهد شد.
دومین پیشنهاد جلسه مذکور «انجام سرمایه‌گذاری مشترک» بود که با توجه به علاقه‌مندی اعضای انجمن صنایع نساجی ایران برای انجام پروژه‌های مشترک درحوزه سرمایه‌گذاری خارجی، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. لازم به توضیح است که دو بانک محلی و معتبر ایتالیا فعالیت‌های اقتصادی خود را ‌با 6 بانک ایرانی از سرگرفته‌اند ولی البته برای انجام پروژه‌های مختلف در صنایع بزرگ و حجم تجاری بالا حتما نیازمند حضور بانک‌های بزرگ هستیم که انتظار می‌رود با تلاش‌های مستمر دولتمردان کشور و در رأس آن وزارت محترم امور خارجه بتوانیم تا چند ماه آینده شاهد رفع تحریم‌های بانکی کامل ایران باشیم.
وی اذعان داشت: ممکن است در بدو امر موضوع سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه ماشین‌آلات دشوار به نظر برسد زیرا نیازمند وجود تولیدکنندگان و سازندگان قدرتمند ماشین‌آلات در ایران هستیم به‌همین دلیل توجه مدیران سازمان توسعه تجارت ایتالیا را به سرمایه‌گذاری مشترک در بخش محصولات نساجی و تولیدات مولد جلب کردیم که این مورد نیز با استقبال طرف ایتالیایی قرار گرفت. مشاور روابط بین‌الملل انجمن صنایع نساجی ایران، دقت و حساسیت بیشتر در مورد ارائه خدمات پس از فروش سازندگان ماشین‌آلات نساجی به خریداران ایرانی را یکی دیگر از پیشنهادات و دغدغه های انجمن صنایع نساجی ایران اعلام کرد و افزود: متأسفانه برخی از شرکای اروپایی که پیشتازان ساخت ماشین‌آلات نساجی جهان به شمار می‌آیند، همکاری چندان مطلوبی در زمینه ارائه خدمات پس از فروش به خریداران ایرانی نداشته‌اند و در بسیاری از موارد با بی‌مهری آنان روبرو هستیم، قطعاً این نکته در دوران پساتحریم نمی‌تواند و نباید تداوم داشته باشد به‌همین دلیل از طرف ایتالیایی خواستیم تا درو هله نخست شرکت‌های معتبر و مطرح خود را به ما معرفی نمایند و در مرحله بعدی، نحوه ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان ایرانی را با دقت بیشتری مدنظر قرار دهند که این مسأله نیز مورد تاکید و موافقت آنان قرار گرفت.
به‌گفته وی، پیشنهاد دیگر وی، برندسازی مشارکتی با ایتالیا بود. ایتالیا در حوزه نساجی و مد یکی از کشورهای پیشرو و صاحب‌نام شناخته می‌شود که با توجه به تمایل صنعتگران نساجی و پوشاک ایران مبنی بر برندسازی مشترک، این موضوع را با مدیران سازمان توسعه تجارت ایتالیا در میان گذاشتیم و آنان پذیرفتند که این موضوع را در برنامه‌های آتی خود قرار دهند.
رئیس‌زاده به این مطلب نیز اشاره کرد که همکاری‌های مشترک دو کشور باید طبق برنامه مشخص و دقیق انجام گیرد و به صرف حضور هیئت ماشین‌ساز محدود نشود؛ بلکه با توجه به نیاز حوزه‌های مختلف نساجی ایران، شاهد حضور هیئت‌ها و شرکت‌های مختلف ایتالیایی به ایران باشیم تا به نتایج ملموس‌تر و در خور شأن تولیدکنندگان ایرانی دست یابیم.
همچنین، با توجه به جایگاه انجمن صنایع نساجی ایران به عنوان انجمن سراسری صنایع نساجی که دربرگیرنده منافع همه اعضا از شاخه های مختلف صنایع نساجی در سرتاسر ایران می‌باشد و به منظور تعامل هرچه بیشتر با انجمن های نساجی محلی و شهرستان‌ها، بنابر پیشنهاد دبیرکل انجمن صنایع نساجی ایران به منظور توسعه خدمات و ظرفیت های صنایع نساجی، نسبت به برنامه ریزی هرچه وسیع‌تر سازمان توسعه تجارت ایتالیا با مسئولین انجمن ها و اتاق های بازرگانی محلی و دانشگاه ها با همکاری صمیمانه انجمن صنایع نساجی ایران تاکید شد.
از اینرو و بنا به پیشنهاد طرف ایتالیایی و در این راستا قرار است، فردی به نمایندگی از سازمان توسعه تجارت ایتالیا پیش از ورود هیئت تجاری نساجی ایتالیا به تهران، یزد، اصفهان و مشهد جهت بازدید از کارخانه‌ها و واحدهای موفق و برتر نساجی ایران و هم‌‌چنین برگزاری جلسات با مسئولین دولتی، مدیران دانشکده‌های نساجی و انجمن‌های محلی هر یک از استان‌های فوق جهت انجام هماهنگی‌های بیشتر تعیین شود که این امر تا چند روز آینده محقق خواهد شد.
رئیس‌زاده ابراز امیدواری نمود که ورود هیئت نساجی ایتالیا فتح بابی برای گسترش روابط تجاری، فنی و تکنولوژیکی میان ایران و ایتالیا شود تا صنعتگران نساجی همگام با صنایع پیشرو اروپایی به فعالیت بپردازند و موجب تقویت اشتغال مولد در کشور شوند و جایگاه صنایع نساجی ایران را به جایگاه شایسته و در خور برسانند.
رئیس‌زاده در پایان از تلاش‌های بی وقفه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و در رأس آن جناب آقای مهندس پورفلاح- رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا- اتاق محترم بازرگانی و صنایع و معادن ایران جهت توسعه روابط صنعتی، تجاری و فنی دو کشور تشکر و قدردانی به عمل آورد.

منبع :
ارسال کننده :